5. října 2012 si Evropská jižní observatoř (ESO) připomene 50. výročí založení
V den výročí bude k dispozici přímý přenos z nejvýkonnějšího dalekohledu světa na Paranalu v Chile. Byly vyhlášeny dvě české soutěže, vydána informační brožura pro veřejnost a pexESO pro děti, výročí se připomíná např. ve Valašském Meziříčí či v Sedlčanech a Českých Budějovicích.
Tisková zpráva ESO ze 4. října 2012.
Evropská jižní observatoř (ESO) je nejproduktivnější pozemní observatoří na světě. ESO provozuje tři unikátní observatoře světové úrovně - La Silla, Paranal a Chajnantor, které astronomům umožňují pozorování z míst s nejčistší oblohou na jižní polokouli. V současné době plánuje další generaci velkých dalekohledů, včetně Evropského extrémně velkého dalekohledu E-ELT, který bude mít průměr přes 39 metrů. ESO byla založena 5. října 1962. V současné době sdružuje 15 zemí. Česká republika se připojila k ESO jako její 13. členský stát v roce 2007.
Přímý přenos z nejvýkonnější observatoře světa
Právě na 5. října 2012 připravila ESO pro světovou veřejnost živé vysílání na webu, a to z nejvýkonnější astronomické observatoře světa na Cerro Paranal v chilské poušti Atacama, kde pracuje dalekohled "Very Large Telescope" (VLT). Vysílání bude doplněno o rozhovory s astronomy v ústředí ESO v Německu. Harmonogram pro webcast je k dispozici na http://www.eso.orgl. Přímý přenos bude probíhat na webové stránce https://new.livestream.com, kde se vám doslova otevřou dveře do zákulisí nejproduktivnější pozemní observatoře na světě.
Veřejnost může zasílat svoje otázky, a to před a během webcastu, e-mailem na information@eso.org či přes Facebook a Twitter. Během webcastu budou také divákům pokládány kvízové otázky, za jejichž odpovědi budou moci diváci získat propagační produkty ESO.
Vše bude probíhat zdarma a v angličtině. Protože se jedná o přímý přenos, uvedené časy jsou přibližné. Předem zaregistrovaní dostanou oznámení, jakmile přenos začne.
50 let ESO na Hvězdárně Valašské Meziříčí v sobotu 6. října
Významné 50leté výročí založení ESO si připomenou v rámci Dne kraje a Dne otevřených dveří v sobotu 6. října na Hvězdárně Valašské Meziříčí. Od 9 do 16 hodin si mohou návštěvníci prohlédnout nejen celý areál hvězdárny, ale také výstavu věnovanou vstupu České republiky do ESO, včetně výkladu. K dispozici bude také celobarevná brožurka vydaná k výročí ESO. Začátky ucelené prohlídky areálu jsou v 10, 13 a 15 hodin.
Hvězdárna Valašské Meziříčí se do vzdělávací a popularizační činnosti ESO v České republice zapojuje významnou měrou například i tím, že zajišťuje odborné překlady veškerých oficiálních tiskových zprávy vydávaných ESO. Ty jsou zveřejňovány nejen na oficiálních stránkách ESO (v češtině), ale také na národních webových stránkách ESO a webových stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí.
Odkaz na info k akci: http://www.astrovm.cz.
Výstava fotografií Pohledy do vesmíru z ESO v Sedlčanech
Hvězdárna v Sedlčanech připravila výstavu velkoformátových fotografií pořízených na observatoři ESO v Chile. Výstava je z produkce ESO a Astronomického ústavu AV ČR.
Výstava na Hvězdárně a planetáriu v Českých Budějovicích až do konce prosince
Na hvězdárně probíhá výstava Úžasný vesmír - Triumfy astronomie aneb ESO - 50 let objevů z mohutných teleskopů Evropské jižní observatoře. Jde o velkoformátové barevné snímky objektů vzdáleného vesmíru.
Týden vědy a techniky
Astronomický ústav AV ČR připomene veřejnosti 50. výročí ESO v rámci Dnů otevřených dveří na pražském pracovišti Oddělení galaxií a planetárních systémů 2. a 3. listopadu. Kromě přednášky národního zástupce ve vrcholném orgánu ESO bude připraven i program pro děti. Program na http://www.tydenvedy.cz a na http://www.asu.cas.cz/akce.
České astronomické soutěže v rámci oslav 50. výročí ESO
1) Putování za Jižní korunou - Nejen astronomové na observatořích ESO, ale i vy můžete putovat za Jižní korunou. Splňte úkoly a zúčastněte se astronomické soutěže k padesátému výročí založení ESO. Vybrat si můžete ze dvou úrovní obtížnosti: 1) Putování Malým vozem, které je snadnější a soutěžit mohou i kolektivy, 2) Putování Velkým vozem, které je o něco obtížnější a je určeno pouze pro jednotlivce. Soutěž bude ukončena: 5. 12. 2012.
2) Ve stínu dalekohledu - Jste spisovatelé, spisovatelky nebo spisovatelčata? Máte rádi astronomii či neobvyklá témata? Rok 2012 je rokem padesátého výročí založení Evropské jižní observatoře a při této příležitosti vypisujeme literární soutěž „Ve stínu dalekohledu“. Evropská jižní observatoř musí hrát v díle důležitou roli. Na tom bezpodmínečně trváme. Na žánr naopak žádné požadavky neklademe, jsme zvědaví, co vás napadne. Sci-fi, společenská povídka, detektivka, historická novel(k)a... všechno je přijatelné. Vyhlášeny jsou tři věkové kategorie - do 12 roků, 12 - 18 roků a nad 18 let. Soutěž bude ukončena 5. 12. 2012.
Propagační materiál pro dospělé i děti
Pro dospělou veřejnost a studenty byla Astronomickým ústavem AV ČR ve spolupráci s kolektivem autorů vydána informační brožura "50 let ESO".
Astronomický ústav AV ČR také vydal astronomické pexeso pro děti s příznačným názvem PexESO. V elektronické podobě ho najdete na http://www.asu.cas.cz/pexeso.
Čeští astronomové právě pracují na observatoři ESO na La Silla
V těchto dnech pobývají pracovníci ze Stelárního oddělení a Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR na observatoři Evropské jižní observatoře na La Silla v Chile. Na základě česko - dánské smlouvy bude nyní česká astronomie využívat dánský dalekohled o průměru 1,54 m postavený v Chile v rámci Evropské jižní observatoře. Dalekohled byl nedávno modernizován, a to českou firmou ProjectSoft z Hradce Králové. Čeští vědci se zaměří zejména na studium meziplanetární hmoty v rámci projektu NEOSource, stelární astronomové se budou zabývat studiem proměnných hvězd například v nejbližších galaxiích - Magellanových oblacích. Více na http://www.asu.cas.cz a http://www.eso-cz.cz.
Odkazy:
[1] České stránky ESO
[2] Stránky ESO v angličtině
[3] Česká stránka na webu ESO
[4] Soutěž Putování za jižní korunou
[5] Soutěž Ve stínu dalekohledu
[6] Rozsáhlá fotogalerie ESO
[7] Rozsáhlá videogalerie ESO
Kontakty:
Viktor Votruba, Astronomický ústav AV ČR, votruba@sunstel.asu.cas.cz
Pavel Suchan, Astronomický ústav AV ČR, suchan@astro.cz, 737 322 815