Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  5. října 2012 si Evropská jižní observatoř (ESO) připomene 50. výročí založení

5. října 2012 si Evropská jižní observatoř (ESO) připomene 50. výročí založení

Přímý přenos z ESO 5. 10. 2012. Autor: ESO
Přímý přenos z ESO 5. 10. 2012.
Autor: ESO
V den výročí bude k dispozici přímý přenos z nejvýkonnějšího dalekohledu světa na Paranalu v Chile. Byly vyhlášeny dvě české soutěže, vydána informační brožura pro veřejnost a pexESO pro děti, výročí se připomíná např. ve Valašském Meziříčí či v Sedlčanech a Českých Budějovicích.

Tisková zpráva ESO ze 4. října 2012.

Dánský teleskop s českými vlajkami. Autor: ESO
Dánský teleskop s českými vlajkami.
Autor: ESO
Evropská jižní observatoř (ESO) je nejproduktivnější pozemní observatoří na světě. ESO provozuje tři unikátní observatoře světové úrovně - La Silla, Paranal a Chajnantor, které astronomům umožňují pozorování z míst s nejčistší oblohou na jižní polokouli. V současné době plánuje další generaci velkých dalekohledů, včetně Evropského extrémně velkého dalekohledu E-ELT, který bude mít průměr přes 39 metrů. ESO byla založena 5. října 1962. V současné době sdružuje 15 zemí. Česká republika se připojila k ESO jako její 13. členský stát v roce 2007.

Přímý přenos z nejvýkonnější observatoře světa

Právě  na  5. října 2012  připravila  ESO  pro světovou  veřejnost  živé vysílání na webu, a to z nejvýkonnější astronomické observatoře světa na Cerro Paranal v chilské poušti Atacama, kde pracuje dalekohled "Very Large Telescope" (VLT). Vysílání bude doplněno o rozhovory s astronomy v ústředí ESO v Německu. Harmonogram pro webcast je k dispozici na http://www.eso.orgl. Přímý přenos bude probíhat na webové stránce https://new.livestream.com, kde se vám doslova otevřou dveře do zákulisí nejproduktivnější pozemní observatoře na světě.

Veřejnost může zasílat svoje otázky, a to před a během webcastu, e-mailem na information@eso.org či přes Facebook a Twitter. Během webcastu budou také divákům pokládány kvízové ​​otázky, za jejichž odpovědi budou moci diváci získat propagační produkty ESO.

Vše bude probíhat zdarma a v angličtině. Protože se jedná o přímý přenos, uvedené časy jsou přibližné. Předem zaregistrovaní dostanou oznámení, jakmile přenos začne.

50 let ESO na Hvězdárně Valašské Meziříčí v sobotu 6. října

Významné 50leté výročí založení ESO si připomenou v rámci Dne kraje a Dne otevřených dveří v sobotu 6. října na Hvězdárně Valašské Meziříčí. Od 9 do 16 hodin si mohou návštěvníci prohlédnout nejen celý areál hvězdárny, ale také výstavu věnovanou vstupu České republiky do ESO, včetně výkladu. K dispozici bude také celobarevná brožurka vydaná k výročí ESO. Začátky ucelené prohlídky areálu jsou v 10, 13 a 15 hodin.

Výstava ESO ve Valašském Meziříčí. Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí.
Výstava ESO ve Valašském Meziříčí.
Autor: Hvězdárna Valašské Meziříčí.
Hvězdárna Valašské Meziříčí se do vzdělávací a popularizační činnosti ESO v České republice zapojuje významnou měrou například i tím, že zajišťuje odborné překlady veškerých oficiálních tiskových zprávy vydávaných ESO. Ty jsou zveřejňovány nejen na oficiálních stránkách  ESO  (v  češtině),  ale  také  na  národních  webových  stránkách  ESO a webových stránkách Hvězdárny Valašské Meziříčí.

Odkaz na info k akci: http://www.astrovm.cz.

Výstava fotografií Pohledy do vesmíru z ESO v Sedlčanech

Hvězdárna v Sedlčanech připravila výstavu velkoformátových fotografií pořízených na observatoři ESO v Chile. Výstava je z produkce ESO a Astronomického ústavu AV ČR.

Výstava na Hvězdárně a planetáriu v Českých Budějovicích až do konce prosince

Na hvězdárně probíhá výstava Úžasný vesmír - Triumfy astronomie aneb ESO - 50 let objevů z mohutných teleskopů Evropské jižní observatoře. Jde o velkoformátové barevné snímky objektů vzdáleného vesmíru.

Týden vědy a techniky

Astronomický ústav AV ČR připomene veřejnosti 50. výročí ESO v rámci Dnů otevřených dveří na pražském pracovišti Oddělení galaxií a planetárních systémů 2. a 3. listopadu. Kromě přednášky národního zástupce ve vrcholném orgánu ESO bude připraven i program pro děti. Program na http://www.tydenvedy.cz  a na http://www.asu.cas.cz/akce

České astronomické soutěže v rámci oslav 50. výročí ESO

1) Putování za Jižní korunou - Nejen astronomové na observatořích ESO, ale i vy můžete putovat za Jižní korunou. Splňte úkoly a zúčastněte se astronomické soutěže k padesátému výročí založení ESO. Vybrat si můžete ze dvou úrovní obtížnosti: 1) Putování Malým vozem, které je snadnější a soutěžit mohou i kolektivy, 2) Putování Velkým vozem, které je o něco obtížnější a je určeno pouze pro jednotlivce. Soutěž bude ukončena: 5. 12. 2012.

2) Ve stínu dalekohledu - Jste spisovatelé, spisovatelky nebo spisovatelčata? Máte rádi astronomii či neobvyklá témata?  Rok 2012 je rokem padesátého výročí založení Evropské jižní observatoře a při této příležitosti vypisujeme literární soutěž „Ve stínu dalekohledu“. Evropská jižní observatoř musí hrát v díle důležitou roli. Na tom bezpodmínečně trváme. Na žánr naopak žádné požadavky neklademe, jsme zvědaví, co vás napadne. Sci-fi, společenská povídka, detektivka, historická novel(k)a... všechno je přijatelné. Vyhlášeny jsou tři věkové kategorie - do 12 roků, 12 - 18 roků a nad 18 let. Soutěž bude ukončena 5. 12. 2012.

Propagační materiál pro dospělé i děti

Brožury ESO. Autor: ESO
Brožury ESO.
Autor: ESO
Pro dospělou  veřejnost  a  studenty  byla  Astronomickým  ústavem  AV  ČR  ve  spolupráci s kolektivem autorů vydána informační brožura "50 let ESO".

Astronomický ústav AV ČR také vydal astronomické pexeso pro děti s příznačným názvem PexESO. V elektronické podobě ho najdete na http://www.asu.cas.cz/pexeso.

Čeští astronomové právě pracují na observatoři ESO na La Silla

V těchto dnech pobývají pracovníci ze Stelárního oddělení a Oddělení meziplanetární hmoty Astronomického ústavu AV ČR na observatoři Evropské jižní observatoře na La Silla v Chile. Na základě česko - dánské smlouvy bude nyní česká astronomie využívat dánský dalekohled o průměru 1,54 m postavený v Chile v rámci Evropské jižní observatoře. Dalekohled byl nedávno modernizován, a to českou firmou ProjectSoft z Hradce Králové. Čeští vědci se zaměří zejména na studium meziplanetární hmoty v rámci  projektu NEOSource, stelární astronomové se budou zabývat studiem proměnných hvězd například v nejbližších galaxiích - Magellanových oblacích. Více na http://www.asu.cas.cz a http://www.eso-cz.cz.

Odkazy:
[1] České stránky ESO
[2] Stránky ESO v angličtině
[3] Česká stránka na webu ESO
[4] Soutěž Putování za jižní korunou
[5] Soutěž Ve stínu dalekohledu
[6] Rozsáhlá fotogalerie ESO
[7] Rozsáhlá videogalerie ESO

Kontakty:
Viktor Votruba, Astronomický ústav AV ČR, votruba@sunstel.asu.cas.cz
Pavel Suchan, Astronomický ústav AV ČR, suchan@astro.cz, 737 322 815




O autorovi

Pavel Suchan

Pavel Suchan

Narodil se v roce 1956 a astronomii se věnuje prakticky od dětství. Dlouhodobě působil na petřínské hvězdárně v Praze jako popularizátor astronomie a zároveň byl aktivním účastníkem meteorických expedic na Hvězdárně v Úpici. V současnosti pracuje na Astronomickém ústavu AV ČR, kde je vedoucím referátu vnějších vztahů a tiskovým mluvčím. V České astronomické společnosti je velmi významnou osobností - je čestným členem, místopředsedou ČAS, tiskovým tajemníkem, předsedou Odborné skupiny pro tmavou oblohu a také zasedá v porotě České astrofotografie měsíce.

Štítky: Paranal, La Silla, ESO, Tisková zpráva ESO


44. vesmírný týden 2024

44. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 28. 10. do 3. 11. 2024. Měsíc je viditelný na ranní obloze a bude v novu. Na večerní obloze slábne kometa C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) a u Slunce zaniká zbytek z komety C/2024 S1 (ATLAS). Venuše je krátce po západu vidět velmi nízko nad jihozápadem, Saturn brzy vrcholí nad jihem, ale Jupiter a Mars jsou nejlépe vidět v druhé polovině noci. Slunce opět zdobí aktivní skupina skvrn, silné erupce nám dávají naděje na polární záři. Crew Dragon s posádkou mise Crew-8 konečně dorazil z ISS. SpaceX nadále vypouští mnoho vláčků družic Starlink. Nově se můžeme setkat i s modrou barvou těchto družic. Problém představuje také náhlý rozpad družice Intelsat 33e na geostacionární dráze. Chystá se start pilotované lodi Šen-čou 19.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety

Titul Česká astrofotografie měsíce za září 2024 obdržel snímek „Čiastočné zatmenie Mesiaca nad Dómom Sv. Alžbety“, jehož autorem je Robert Barsa.     18. září 2024 v ranních hodinách se nad jednou z nejvýznamnějších památek východního Slovenska, Dómem svaté Alžběty v

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

C/2023 A3 (Tsuchinshan-ATLAS) & Milkyway

Pokus o zachycení komety a mléčné dráhy na louce areálu budoucí Sítinské hvězdárny Pardubický kraj

Další informace »