Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Zářijové aktivity České kosmické kanceláře

Zářijové aktivity České kosmické kanceláře

Česká kosmická kancelář Autor: Česká kosmická kancelář
Česká kosmická kancelář
Autor: Česká kosmická kancelář
Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře upozorňuje na aktuálně zařazené a probíhající programy pro studenty, mladé vědce a ostatní mladé zájemce o kosmonautiku.

Česká kosmická kancelář přeje všem studentům úspěšný a veselý nástup do školy!

Přednáškové turné: "Na řadě je Mars"
Dovolujeme si pozvat všechny zájemce na přednáškové turné dr. Jamese Rice, planetárního geologa a člena nejužšího týmu NASA, který s pomocí robotických vozítek Spirit, Opportunity a Curiosity zprostředkovává lidstvu řadu netušených objevů při průzkumu Rudé planety. Multimediální program se bude věnovat nejen geologickému průzkumu Marsu, ale také dalším souvislostem včetně budoucí možné kolonizace Marsu a přínosům pro lidstvo. S použitím modelů představí také práci robotických vozítek NASA. Přednášky v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové a Českých Budějovicích doplňuje výstava o Marsu s názvem "Mars: Roving the Red Planet" (Toulky Rudou planetou) v budově Akademie věd v Praze na Národní třídě (od úterý 17. 9. 2013).
Program turné - další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/vzdelavani

Světový kosmický týden 2013 v České republice
V týdnu od 4. do 10. října 2013 se uskuteční již popatnácté celosvětové oslavy kosmonautiky a dobývání vesmíru "Světový kosmický týden".
Česká kosmická kancelář, národní koordinátor Světového kosmického týdne v České republice, vyzývá všechny organizace, kluby a společnosti věnující se popularizaci kosmonautiky a astronomie a vzdělávacím aktivitám k připojení se k tomuto celosvětovému projektu.

Určeno pro kategorii: veřejnost
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/skt

Úspěchy českých studentů - Lada Šmatelková, ESA SpaceExpo Noordwijk, Nizozemí
Když si teď všechny ty své báječné zážitky znovu v hlavě opakuji, uvědomuji si, že to, co jsem zažila, už asi nikdy v životě znovu nezažiji… že to bylo výjimečné! Když jsem kreslila svůj komiks do celosvětové umělecké soutěže „Člověk ve vesmíru“, vůbec mě nenapadlo něco tak zvláštního, jako je vítězství. A o to sladší byl okamžik, když jsem se to dozvěděla.
Celá cesta do Nizozemska, kam jsem si jela na pozvání organizátorů převzít ocenění za své umístění v soutěži, uběhla jako voda 

Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/uspech

Zero Robotics (3) - soutěž studentských robotů na Mezinárodní kosmické stanici
ESA otevírá již třetí studentskou soutěž v programování robotických koulí (Spheres robots) na Mezinárodní kosmické stanici ISS.
Miniaturní experimentální družice pohybující se uvnitř ISS opět ožijí na základě programů připravených středoškolskými studenty z členských zemí ESA. Registrovat studentské týmy a jejich vedoucí/poradce do soutěže je nutné nejpozději do 9. září 2013.

Určeno pro kategorii: střední školy
Další informace najdete na adrese:
http://www.czechspace.cz/cs/vzdelavani/zerorobotics

Další informace o programech pro studenty a mladé zájemce o kosmonautiku najdete na stránkách Centra studentských aktivit České kosmické kanceláře
http://www.czechspace.cz/cs/vzdelavani

Centrum studentských aktivit České kosmické kanceláře
Prvního pluku 17, 180 00 Praha 8 
Milan Halousek, vedoucí Odboru vzdělávání
tel.: 602 153 564
e-mail: halousek@czechspace.cz
(na této e-mailové adrese se můžou i další zájemci přihlásit k odběru informací o studentských programech a zajímavých akcích České kosmické kanceláře, Evropské kosmické agentury a dalších organizátorů)

Další informace o dění v české kosmonautice získáte na stránkách České kosmické kanceláře http://www.czechspace.cz.




O autorovi

Milan Halousek

Milan Halousek

Milan Halousek (* 1961, Pardubice) je jeden z předních českých popularizátorů kosmonautiky. Od roku 2001 je organizátorem dnes již největšího středoevropského setkání zájemců o pilotovanou kosmonautiku KOSMOS-NEWS PARTY, kterého se ravidelně účastní řada českých i zahraničních odborníků a hostů. Od roku 2002 organizuje a koordinuje v České republice akce Světového kosmického týdne, které se zaměřují především na informování nejširší veřejnosti o přínosech kosmonautiky ke každodennímu životu lidí. Je vedoucím odboru Vzdělávání České kosmické kanceláře, předsedou Astronautické sekce České astronomické společnosti a členem Astronomické společnosti Pardubice. V neposlední řadě je také vášnivým sběratelem autogramů kosmonautů a všeho dalšího, co s kosmonautikou a lety do vesmíru souvisí.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2021 S3 (PANSTARRS).

Snímek komety C/2021 S3 (PANSTARRS). Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Vzdálenost od Země byla 1.654 au, od Slunce 1.847 au.

Další informace »