Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Jarní astronomické dny
redakce Vytisknout článek

Jarní astronomické dny

Astronomické dny 2014 logo Autor: Martin Gembec
Astronomické dny 2014 logo
Autor: Martin Gembec
Květen patří pozorování pod hvězdami!

Letos v květnu se uskuteční několik akcí pro veřejnost, jejichž cílem je seznámit návštěvníky s přírodní tmavou oblohou a předat jim základní informace o astronomii a pozorování oblohy. Akce navazují na již tradiční Jarní astronomické dny v oblastech tmavé oblohy v Jizerských horách a Beskydech.

Míst, kde máte možnost se zúčastnit, je letos více, jejich seznam naleznete níže na přiloženém obrázku, dokonce se připojili i naši slovenští kolegové. Na všech vás čeká noční pozorování oblohy doprovázené zkušenými demonstrátory, přes den možnost pozorování Slunce pomocí speciálních filtrů a jsou také připraveny popularizační přednášky. Pro zajímavost zmíníme jen ty nejzajímavější přednášející, kterými mohou být například Alena Zárybnická, Petr Kulhánek, nebo Igor Kudzej. Projekt by se neobešel bez podpory Nadace Telefonica z programu ThinkBig, kterému tímto děkujeme za podporu. Programy akcí na konkrétních místech naleznete níže v přiložených odkazech.
Budeme se těšit na vaši návštěvu!

Astronomický den v NP České Švýcarsko 1. 5. 2014

Astronomický den v Beskydské oblasti tmavé oblohy 8. 5. 2014

Astronomický den v NP Podyjí 8. 5. 2014

Astronomický den v Parku tmavej oblohy Poloniny 9. 5. 2014
+ Ulič - pri rybníku (Dvere do Polonín)

Astronomický den na Jizerce 10. 5. 2014

Astronomické večery v Bílých Karpatech 16. a 17. 5. 2014

Související:

[1] Beskydská oblast tmavé oblohy
[2] Jizerská oblast tmavé oblohy
[3] Park tmavej oblohy Poloniny
[4] Národní Park České Švýcarsko




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání

Růžový úplněk 24. 4. 2024 Praha, Pražského povstání foceno od stanice Metra

Další informace »