Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  Cena X - finále se blíží

Cena X - finále se blíží

Všeobecně známá soutěž byla vyhlášena 18. 5. 1996 v St. Louis (Missouri, USA) založením Nadace za účelem podpory vývoje nové generace dopravních prostředků, zajišťujících přepravu cestujících do vesmíru. Do soutěže o získání ceny X se postupně přihlásilo 27 společností ze 7 států světa (USA, Kanada, Argentina, Rusko, Velká Británie, Izrael a Rumunsko).

Pro získání ceny, rovnající se finančnímu příspěvku ve výši 10 miliónů amerických dolarů, je nutno splnit mj. následující podmínky:

 • finanční prostředky na vývoj a konstrukci nesmí pocházet ze státních zdrojů, musí se jednat výhradně o soukromý kapitál
 • raketoplán (či jiný dopravní prostředek) musí vzlétnout do výšky minimálně 100 km a přistát zpět na přistávací ploše - na pevnině či na moři
 • na palubě dopravního prostředku se musí během letu nacházet minimálně 3 cestující
 • stejný dopravní prostředek musí zopakovat svůj start do 14 dnů - oba starty se musí uskutečnit nejpozději do konce roku 2004.
 • X-Prize-draha.jpg
  typická dráha letu
  Dne 5. 5. 2004 byla Cena X (X-Prize) přejmenována na Cena X Ansari (Ansari X-Prize). Nadace se rozhodla k tomuto kroku za mnohamiliónový sponzorský dar od paní Anousheh Ansari a jejího švagra Amira Ansari. Oba jsou původem z Iránu, ale působí v USA, kde založili finanční kapitálovou společnost Prodea, Inc.

  Organizátoři soutěže soukromých kosmických prostředků Ansari X-Prize vybrali místo pro stavbu kosmodromu, kde se uskuteční starty těchto "turistických" vesmírných prostředků. Tuto "soutěž" vyhrál americký stát New Mexico (před Floridou, Kalifornií či Oklahomou, které také měly o výstavbu kosmodromu zájem). Gubernátor Nového Mexika Bill Richardson již vyčlenil na jeho výstavbu a další organizační výdaje částku 9 miliónů dolarů. První start se však uskuteční na polygonu White Sands Missile Range, který patří americké armádě.

  Vedení Nadace Ceny X informovalo již dříve o některých novinkách, které bezpochyby budou zajímat především ty kolektivy, které již nemají naději na získání této Ceny. S klidem mohou pokračovat v práci na vývoji dopravního prostředku pro balistické lety do výšky přes 100 km a pokusit se získat ceny v některých dílčích kategoriích. Kromě finanční náhrady pro první kolektiv byl totiž založen Pohár X-Prize, který získají kolektivy, jež budou nejlepší v následujících 5 kategoriích:

  • nejkratší interval mezi prvním startem a druhým přistáním
  • nejvyšší počet cestujících při jednom startu
  • nejvyšší počet cestujících během dvou týdnů
  • nejvyšší dosažená výška
  • nejrychlejší let

  Vítězové budou určeni nejen v jednotlivých kategoriích, ale bude určen i celkový vítěz, který získá nejlepší ohodnocení ve všech pěti kategoriích.

  SpaceShipOne.jpg
  Nejblíže k získání Ansari X-Prize má, jak se zatím zdá, americká společnost Scaled Composites. V poslední době uskutečnila se svým "raketoplánem" již 3 letové zkoušky, během nichž prověřila jeho raketové motory. Dne 17. 12. 2003 bylo dosaženo výšky 20,7 km, dne 8. 4. 2004 výšky 32 km a 13. 5. 2004 pilotovaný raketoplán SpaShipOne dosáhl zatím rekordní výšky 64,7 km.

  Sponzory SpaceShipOne jsou například známý herec Tom Hanks a první kosmický turista Denis Tito. Za úspěšným vývojem kosmické lodi stojí společnost Scaled Composites a její šéf Burt Rutan. Tento letecký konstruktér proslul řadou neobvyklých létajících konstrukcí. Mezi nimi je i letoun Proteus, určený pro vynášení nákladu do velkých výšek.

  SS1-4.jpg
  Při vlastním letu je SpaceShipOne vynášen mírně upraveným letounem Proteus, který dostal jméno White Knight (Bílý rytíř). Po odpoutání se zažehne hybridní raketový motor raketoplánu, který zamíří strmě vzhůru. Na vrcholu letové dráhy prožije posádka více než 3 minuty stavu beztíže při sestupu zpět k zemskému povrchu. V hustých vrstvách atmosféry poletí SS1 jako kluzák a přistane na běžném letišti.

  Burt Rutan věří, že prvním "skokem" nic neskončí, ale že naopak strhne lavinu zájmu soukromých společností o vesmír. Nechal se už slyšet, že dalším cílem by mohl být Měsíc

  Zdroj: space.com a další
  O autorovi

  František Martinek

  František Martinek

  Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.  8. vesmírný týden 2017

  8. vesmírný týden 2017

  Přehled událostí na obloze od 20. 2. do 26. 2. 2017. Měsíc je mezi úplňkem a poslední čtvrtí. Planeta Venuše a nedaleký slabší Mars zůstávají na večerní jihozápadní obloze. V druhé polovině noci a ráno můžeme pozorovat Jupiter, za svítání také Saturn. Z komet je stále nejlepší večerní 2P/Encke, kometa 45P je příliš difúzní a tedy vizuálně ne tak pěkná. Z nabídky 100 pozorování máme tento týden výzvu zkusit dvě planetky, jeden zákryt hvězdy planetkou a konjunkci Marsu s Uranem. Na jižní polokouli navíc proběhne prstencové zatmění Slunce.

  Další informace »

  Česká astrofotografie měsíce

  Od protisvitu k falešnému úsvitu

  Je počátek února 2017. Soutěž „Česká astrofotografie měsíce“ vstoupila do svého 13. roku a my tu máme další nepřehlédnutelnou fotografii nebeských mysterií. Jejím autorem je východočeský astrofotograf Petr Horálek. I když, v případě Petra Horálka není žádná lokalizace přesná. Jeho putování

  Další informace »

  Poslední čtenářská fotografie

  Oko do vesmiru

  Canon 6D+Samyang 24mm, f1.4@f2.8, ISO 6400, 15sec Pano z 50 fotiek

  Další informace »