Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Žeň objevů 2019, 2. díl

Hlubinami vesmíru s dr. Jiřím Grygarem, Žeň objevů 2019, 2. díl

RNDr. Jiří Grygar

V druhém díle Žní objevů 2019 bude dr. Jiří Grygar, astrofyzik z Fyzikálního ústavu AV ČR, zaměřovat svou pozornost nejprve na objevy u Saturnu – nové měsíce? Překvapivé dráhy i rotace!

Ve Sluneční soustavě zaujaly astronomy i další malá tělesa. Jedním z nich je Arrokoth, planetka nesoucí dříve název Ultima Thule, která je zatím nejvzdálenějším tělesem navštíveným sondou ze Země a druhým kometa Borisov – návštěvník od jiných hvězd.

Zastavíme se i u pozoruhodného zatmění Slunce, které v roce 2019 bylo nad Jižní Amerikou sledováno přímo z La Silla, jedné z největších světových observatoří.

I svět exoplanet nezůstává v přehledu roku 2019 bez pozornosti – zajímavé planety u červených trpaslíků. A čím stále překvapuje pulsar uvnitř Krabí mlhoviny?

RNDr. Jiří Grygar během rozhovoru s JIndřichem Suchánkem v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
RNDr. Jiří Grygar během rozhovoru s JIndřichem Suchánkem v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe

Poslední třetí díl bude příští měsíc ve znamení návštěvy objevů v hlubokém vesmíru v roce 2019.

Sledujte premiéru v sobotu 3. října ve 20:05 na TV Noe. Po premiéře můžete pořad sledovat ve videoarchivu.

Bližší info včetně časů repríz, najdete na https://www.tvnoe.cz/porad/29071-hlubinami-vesmiru-s-dr-jirim-grygarem-zen-objevu-2019-2-dil

RNDr. Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru Autor: TV Noe
RNDr. Jiří Grygar v pořadu Hlubinami vesmíru
Autor: TV Noe




O autorovi

Štítky: TV Noe, Hlubinami vesmíru, Jiří Grygar


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »