Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Hlubinami vesmíru s Mgr. Antonínem Vítkem

Hlubinami vesmíru s Mgr. Antonínem Vítkem

Antonín Vítek. Zdroj: TV Noe
Antonín Vítek. Zdroj: TV Noe
Další pokračování pořadu Hlubinami vesmíru bude mít premiéru v sobotu 6. srpna 2011 ve 20:55 na TV Noe a bude tentokrát s Mgr. Antonínem Vítkem o výzkumu Sluneční soustavy.

Se známým odborníkem na kosmonautiku Mgr. Antonínem Vítkem, CSc. z knihovny Akademie věd ČR si budeme povídat o výzkumu těles Sluneční soustavy kosmickými sondami.

Náš host je také autorem našich nejpodrobnějších kosmonautických encyklopedických webových stránek, které můžeme navštívit na www.lib.cas.cz. Po úvodním představení našeho hosta se budeme věnovat Merkuru, protože od března 2011, poprvé v dějinách, zaparkovala na oběžné dráze sonda k jeho výzkumu. Zajímavé informace o výzkumu, čerstvé fotografie i animace nás donesou k této nepříliš probádané planetě, takříkajíc na "dostřel". Nenechme si ujít unikátní snímky s výkladem vpravdě zasvěceným.

V další části pořadu se odpoutáme od Merkuru a začneme pouť po dalších tělesech Sluneční soustavy. Nejprve to bude Venuše, kde krouží evropská sonda Venus Express, pak Mars s jeho unikátními marsovskými vozítky či sondami, poté planetky, kam míří sonda Dawn, krátce se zastavíme také u sondy Rosetta, která se chystá na výzkum komety a nakonec to bude Jupiter, kde v současnosti není žádná sonda, ale stále láká vědce k dalšímu bádání.

Protože se do pořadu nevešly další důležité a zajímavé mise k Saturnu, Plutu, ale také kosmický průzkumu Země, bude povídání s Mgr. Antonínem Vítkem pokračovat i v druhém následujícím díle.

K počátku úžasného letu Sluneční soustavou Vás zve Jindřich Suchánek.

Živé vysílání TV Noe
Bližší info i o reprízách




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »