Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Život ve vesmíru s Jiřím Grygarem

Život ve vesmíru s Jiřím Grygarem

Život ve vesmíru?
Život ve vesmíru?
V sobotu 4. května 2013 v 16:10 uvede Český rozhlas na své nové stanici Plus pořad Nebeský cestopis s astrofyzikem RNDr. Jiřím Grygarem, CSc. Hlavním tématem bude hledání života ve vesmíru. Toto je částečně upoutávka na pořad, částečně pohled do zákulisí jeho přípravy.

Téma pořadu jsme s Jiřím Grygarem vybrali už někdy v březnu, ale shodou okolností se na Hvězdárně ve Valašském Meziříčí konal ve dnech 19. - 21. dubna 2013 seminář právě na toto téma. Jeho název byl „Možnosti života ve vesmíru“. Byl to velice povedený seminář, na čemž mají zásluhu pracovníci hvězdárny v čele s ředitelem Ing. Liborem Lenžou, a také právě Jiří Grygar, který zajistil opravdu prvotřídní řečníky. Ostatně stačí se podívat do programu semináře. Kdo má zájem, může si dokonce všechny přednášky včetně následných diskuzí poslechnout ze záznamu, ke stažení tam jsou i prezentace přednášejících.

Jiří Grygar obdržel v roce 2011 Nušlovu cenu České astronomické společnosti Autor: Vladimír Libý
Jiří Grygar obdržel v roce 2011 Nušlovu cenu České astronomické společnosti
Autor: Vladimír Libý
Inspirován čerstvými dojmy ze semináře, jal jsem se ještě ve vlaku cestou domů psát scénář Nebeského cestopisu pro rozhlas. Je to široké téma, o kterém by se dalo hovořit dlouhé hodiny, musel jsem vybírat to nejpodstatnější, ode všeho trochu. Dobře k tomu posloužila právě přednáška Jiřího Grygara ze semináře. A tak se posluchači v sobotu dozví, jak Země přežila falešný útok mimozemšťanů, jaký je původ UFO, jak se hledají cizí civilizace a kde je největší šance, že život najdeme.

Pořad má také své pravidelné rubriky. V anketě se budeme ptát, zda ve vesmíru do padesáti let objevíme život. Nepůjde mimochodem o anketu točenou, jako obvykle s bezejmennými chodci někde na ulici, ale o anketu přímo mezi účastníky zmiňovaného semináře.

Prostor dostane i prof. David Vokrouhlický, který nás zasvětí do vzniku planet ve Sluneční soustavě. Upozorníme na to, co sledovat na obloze a Jiří Grygar odpoví na dotazy posluchačů, tentokrát na téma jarního bodu a nejmenší planety.

Ještě zbývá dodat informaci o tom, jak pořad poslouchat. Pokud budete na internetu, můžete použít přehrávač streamu ČRo Plus. Stanice vysílá i na středních vlnách, digitálně, přes satelit, vše je vysvětleno zde. Kdo si nenajde čas v sobotu 4. května od 16:10 do 17:00, může si pořad stáhnout z archivu. V něm se objeví jen několik minut po 17 hodině.

Přeji všem příjemný poslech a za 14 dní přijdeme s Jiřím Grygarem s dalším tématem.




O autorovi

Petr Sobotka

Petr Sobotka

Petr Sobotka je od r. 2014 autorem Meteoru - vědecko-populárního pořadu Českého rozhlasu. 10 let byl zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově. Je tajemníkem České astronomické společnosti. Je nositelem Kvízovy ceny za popularizaci astronomie 2012. Členem ČAS je od roku 1995.

Štítky: Život ve vesmíru, Nebeský cestopis, Exoplaneta


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »