Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Dr. Pavol Rapavý převzal Csereho cenu Slovenské astronomické společnosti

Dr. Pavol Rapavý převzal Csereho cenu Slovenské astronomické společnosti

Palo Rapavý
Autor: Peter Zbončák

11. října 2018, v rámci Astrofilmu Piešťany, převzal Dr. Paľo Rapavý z Hvězdárny v Rimavské Sobotě z rukou předsedy Slovenské astronomické společnosti L. Hrica  a vědeckého tajemníka R. Gálisa Czereho cenu. Paľo Rapavý je nejen členem Slovenské, ale i České astronomické společnosti, Slovenského zvazu astronómov a též porotcem soutěže Česká astrofotografie měsíce. Všechny mají jedno společné, jejich tématem je nádherná a tajemná astronomie.

Dr. Pavol Rapavý, vedoucí Hvězdárny v Rimavské Sobotě, je astronomem, který se objevil v pravém místě a v pravý čas. K této časoprostorové konfiguraci si přinesl navíc úžasný astronomický elán a nadšení, včetně přátelské povahy a schopnosti objasnit i nesnadné věci snadným způsobem.

Predani Czereho ceny 2018 Autor: Hvezdári v Rimavskej Sobote
Predani Czereho ceny 2018
Autor: Hvezdári v Rimavskej Sobote
Zdá se, že prakticky nespí. Kdykoliv mu zatelefonujete, buď pozoruje oblohu, fotografuje sluneční skvrny, píše úkazy do časopisu Kozmos, nebo staví nějaký astronomický model pro děti. Právě děti a mládež a jejich astronomické vzdělávání je další oblastí, kterou se Paľo věnuje. A vždy s úsměvem.

Paľo Rapavý je, mimo spoustu astronomických aktivit též hlavním koordinátorem vizuálních pozorování meteorů na Slovensku a jako neúnavný pozorovatel Slunce, meteorů a zákrytu je duší amatérské astronomie na Slovensku a velkým astronomickým příkladem.

28.1.2002 byla pojmenována jménem (26963) Palorapavý planetka, kterou objevil v noci z 13. na 14. srpna 1997 v souhvězdí Ryb Petr Pravec 0,65-m dalekohledem (f/3,6) Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejove.

Czereho cena 2018 Autor: Hvezdári v Rimavskej Sobote
Czereho cena 2018
Autor: Hvezdári v Rimavskej Sobote
Dr. Elemér Csere (1917-1992) prošel vystudoval farmacii, studoval například u nositele Nobelovy ceny prof. Heyrovského na UK v Praze, kvůli válce přešel do Vídně a pak na UK do Bratislavy. Navíc získal doktorát na Ludwig-Maxmilians-Universität v Mnichově.

V Hlohovci založil astronomický kroužek, jehož činnost vyústila až ke vzniku hvězdárny. Po 10 let dr. Csere působil jako její ředitel. Působil v SAS při SAV a byl též v redakční radě časopisu Kozmos.

Czereho cenu uděluje Slovenská astronomická společnost při Slovenské akademii věd za největší populárně-vědeckou činnost. Od roku 2017 je tato cena přejmenována na „Csereho cena Slovenskej astronomickej spoločnosti pri SAV“.

Za porotu České astrofotografie měsíce a jistě i za ostatní milovníky oblohy Paľovi Rapavému blahopřejeme.




O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.

Štítky: Pavol Rapavý


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »