Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Observatoř Stromlo zničena požárem

Observatoř Stromlo zničena požárem

observatoA  Mount Stromlo po poA3/4A!ru
observatoA Mount Stromlo po poA3/4A!ru
Mount Stromlo
Požáry v okolí hlavního města Austrálie Canberry ničí nejen lidské příbytky, ale pustoší i vědecká pracoviště.Na historické observatoři Mount Stromlo bylo zničeno nenahraditelné zařízení v ceně milionů dolarů. Zničeny byly i unikátní detektory určené pro dalekohledy Gemini

Mimořádnou ztrátou je zničení detektorů vyrobených v rámci dvou pracovních seminářů. Detektory byly určeny pro dva největší pozemské dalekohledy - Gemini na Hawai a v Chile. Jedná se o jedny z nejlepších vyrobených detektorů. Detektor určený pro 8.2m Gemini na Hawai již byl vyroben a připraven k odeslání. Výroba stála 5 milionů dolarů.

Porovnání před/po požáru:

před požárem po požáru
kopule před požáremkopule po požáru

Oheň zničil původní budovu z roku 1924 a všechny dalekohledy na observatoři. První dalekohled zde přitom pracoval již od roku 1910. Hlavními dalekohledy byly 1.3m Great Melbourne z roku 1868 a větší 1.9m teleskop.Celková škoda se odhaduje na minimálně 20 milionů dolarů.

Pracovníci observatoře založené již v roce 1924 dostali dvacet minut na evakuaci objektů. S okolím je observatoř spojena jedinou cestou vedoucí borovicovým lesem. "Neexistovala možnost, jak zachránit vybavení observatoře", uvádí Vince Ford, pracovník observatoře.

observatoA  Mount Stromlo po poA3/4A!ru
observatoA Mount Stromlo po poA3/4A!ru
Vniřek kopule na
Mount Stromlo
Vybavení Australian National University (ANU) bylo důležitým výzkumným výcvikovým pracovištěm. "Je to velké ztráta, z historického, z kulturního a samozřejmě i z vědeckého úhlu pohledu. Je to veliká pohroma" uvádí Ford.

Na observatoři probíhala rozsáhlá vědecká činnost. Pomocí Gt Melbourne probíhalo sledování slabých objektů na hranici naší Galaxie. Pohyb těchto objektů vypovídá o temné hmotě v okolí Galaxie. Před několika týdny na Mt Stromlo započal projekt digitální přehlídky oblohy. Největší ztrátou je zničení spektrografu pro 8.2m Gemini.

Pracovníci observatoře stále doufají, že se podaří zachránit alespoň některé výsledky vědecké práce uložené na počítačích v kancelářské budově. Je možné, že přečkala zničující oheň. Předpokládá se, že kancelářské budovy zatím stojí, ale jsou poničené vodou. "Snad budeme schopni zachránit pevné disky z některých počítačů, ale v současné době jde o pouhé dohady.", doufá Ford.

Některá data jsou zálohována v hlavní budově ANU v Canbeře. Velké množství práce zůstávalo pouze na observatoři. Někteří "paranoidní" pracovníci mají pracovní zálohy dat u sebe doma, ale většina zaměstnanců je měla uloženy v kanceláři.

Zdroj: ANU, BBC




O autorovi

Karel Mokrý

Karel Mokrý

Narodil se v roce 1977 v Chrudimi. K astronomii ho přivedl návod na stavbu jednoduchého dalekohledu v časopise ABC, později se věnoval pozorování proměnných hvězd. Od roku 2001 se aktivně podílí na technické správě a tvorbě obsahu astro.cz. V letech 2001 - 2010 byl rovněž členem Výkonného výboru ČAS. V roce 2005 stál u zrodu prestižní české fotografické soutěže ČAM, v níž je rovněž až do současnosti porotcem.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »