Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Plenární schůze ČAS

Plenární schůze ČAS

Dne 8.12.2002 tomu bude právě 85 let, co se konala ustavující valná schůze České astronomické společnosti. Za účasti 50 zájemců o astronomii vznikla v posluchárně České techniky v Náplavní ulici 6 naše společnost. Její členskou základnou prošla řada dnes již světově uznávaných osobností a mnoho významných astronomů dnešní doby. Řada z nich stála v jejím čele nebo se aktivně podílela na jejím vedení. V historii české, respektive československé astronomie sehrála naše společnost nezanedbatelnou úlohu.

Dovoluji si Vás proto jménem České astronomické společnosti pozvat na slavnostní Plenární schůzi naší společnosti, která je zároveň malou vzpomínkou na 85. výročí jejího založení.

Slavnostní Plenární schůze se koná ve středu 4. prosince 2002 od 15.00 v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1, místnost č. 206.

Účast zatím přislíbili všichni předsedové naší společnosti po roce 1989. Pevně věřím, že tato schůze bude příjemným a milým setkáním v předvánočním čase.

Program:

15:00Zahájení
15:10Hlavními hosty jsou bývalí předsedové ČASu
15:30Debata a vzpomínky hostů, čestných členů a dalších, kteří svůj život spojili s ČAS
16:15Světelné znečištění a vývoj okolo vyhlášky Ministerstva životního prostředí - Pavel Suchan
16:30Debata, diskuse
17:00Informace o pojmenování hvězdárny v Jindřichově Hradci po prof. Frant. Nušlovi Informace o konferenci a oslavách 90. let výročí narození prof. Z Kopala Přijetí Astronomické společnosti v Hradci Králové za kolektivního člena ČAS
17:15Přednáška Mgr. Jaroslava Soumara "Tycho Brahe a Johannes Kepler v Praze"
18:45Předpokládaný konec

Srdečně zvu, pokud budete mít zájem o rezervaci místa, prosím nejlépe emailem na adresu : stepan.kovar@astro.cz






17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »