Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Veřejná přednáška nositele Nobelovy ceny za objev kvarků
redakce Vytisknout článek

Veřejná přednáška nositele Nobelovy ceny za objev kvarků

Centrum pro Teoretická Studia UK a AV ČR a Santa Fe Institute si Vás dovolují srdečně pozvat na veřejnou přednášku
"SIMPLICITY AND COMPLEXITY"
kterou při příležitosti symposia Scaling biodiversity přednese
Prof. Murray Gell-Mann
nositel Nobelovy ceny za objev kvarků
Středa 20. října, 18 hod., Modrá posluchárna, Celetná 20
Přednáška se koná pod záštitou rektora University Karlovy v Praze prof. ing. Ivana Wilhelma, CSc. a je určena široké posluchačské obci.

Profesor Murray Gell-Mann je znám především svým objevem kvarků za který mu byla roku 1969 udělěna Nobelova cena. Na počátku šedesátých let bylo při vzájemných srážkách protonů a jiných částic na urychlovačích objevena celá řada nových elementárních částic. Uspořádat je do přehledného schématu, které by vysvětlovalo vzájemné vztahy mezi nimi, se podařilo právě Gell-Mannovi. Vyšel z představy základních elemntárních částic, které nazval kvarky (quarks). Pomocí tří kvarků a jejich antičástic se podařilo sestavit všechny elementární částice známé v té době. Tato představa se dále vyvinula ve fundamentální nástroj pro popis světa elementárních částic, tzv. standardní model (důležitým krokem bylo vysvětlení tzv. asymptotické volnosti při vzájemném silovém působení mezi kvarky, za které byla udělena trojici amerických fyziků [Gross, Politzer, Wilczek] letošní Nobelova cena). Standardní model byl potvrzen celou řadou experimentů.

Počátkem devadesátých let se profesor Murray Gell-Mann angažoval v založení Santa Fe Institutu, nového vědeckého ústavu věnovaného širokému interdisciplinárnímu výzkumu komplexních adaptivních systémů. Obecně řečeno, jde o studium systémů, které se vyvíjejí s použitím získaných informací. Ať už jde o dítě učící se mateřský jazyk, o bakteriální kmen stávající se resistentní vůči antibiotiku, či o vědeckou komunitu testující novou teorii. Tyto myšlenky profesor Gell-Mann popularizoval v úspěšné knize "The Quark and the Jaguar: Adventures in the Simple and the Complex", kterou vydal před několika lety.

Odkazy:
http://www.cts.cuni.cz/
http://www.cts.cuni.cz/events.html
http://www.santafe.edu/events/workshops.php
http://iforum.cuni.cz/IFORUM-1327.html






17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »