Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází Astropis 132

Vychází Astropis 132

Astropis č. 132 (obálka)

Hned na začátku nového čísla pokračují Jiří Grygar a David Ondřich ve svém shrnutí dění v astronomii v minulém roce. Pavel Pecháček pak připomene život a dílo astronomky Dorothey Klumpkeové, od jejíhož úmrtí letos uplyne 80 let. Anna Muchová představí Czech Rocket Society – spolek převážně vysokoškolských studentů zaměřený na raketové aktivity. Václav Pavlík pokračuje v sérii rozhovorů s významnými vědci – tentokrát s astrofyzikem Jamesem Peeblesem.

Zdeněk Řehoř v první díle svého článku popíše základy fungování základních typů astronomických kamer. Jan Kondziolka volně navazuje na svůj příspěvek z Astropisu 129 a doplňuje téma světelného znečištění o doporučení k slavnostnímu svícení v době dnešní energetické krize.

Okénko ČAS tentokrát vyplní její Západočeská pobočka, kterou uvede Josef Jíra. Recenze přináší aktuální číslo dvě – Ondřej Nývlt představí novou praktickou publikaci Pavla Gabzdyla „Průvodce po Měsíci“ a Vladimír Kopecký 57 roků čekající popularizační dílo Antonína Bečváře „Zrcadlo kosmu“. Jaká byla aktivita Slunce v první polovině roku 2022, shrne Michal Švanda s Martinou Pavelkovou.

O další klasické rubriky samozřejmě nepřijdete – čeká na vás obloha v zimě včetně tipů na pozorování (Vladimír Libý a Václav Pavlík), novinky v kosmonautice od Lukáše Houšky (kosmonautix.cz) a novinky z astronomie.

Děkujeme za přízeň a doufáme, že se vám nové číslo našeho časopisu bude líbit.

Redakce časopisu Astropis




Štítky: Astropis


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »