Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vychází letní Astropis 127

Vychází letní Astropis 127

Astropis - obálka č. 127

S létem je tu spousta zajímavého čtení. Martina Pavelková s Michalem Švandou přináší úvahu, zda dnes k něčemu slouží zakreslování sluneční fotosféry. Z historických článků nabízíme hned dva – Pavel Pecháček představí viktoriánské popularizátory astronomie Richarda A. Proctora s manželkou a dcerou. Druhý článek pak připravili Steve Shore a Václav Pavlík, kdy se věnují zajímavému tématu falešnému portrétu Johannese Keplera. Nechybí souhrn událostí v astronomii a astrofyzice, první část za rok 2020, od tandemu Jiří Grygar a David Ondřich. Michael Prouza přináší interview s teoretickým fyzikem Petrem Hadravou – laureátem Kopalovy přednášky za rok 2012 a Nušlovy ceny za rok 2020. Nechybí ani článek Václava Laifra o čínském marsovském vozítku Ču-žung a souhrn z dění v kosmonautice od Lukáše Houšky.

Martina Pavelková s Michalem Švandou přináší úvahu, zda dnes k něčemu slouží zakreslování sluneční fotosféry, které lidstvo provádí již přes 400 let. Slunce, tedy jeho červnové částečné zatmění nad ČR, je i tématem jedné z barevných stran.

Z historických článků nabízíme hned dva – Pavel Pecháček představí viktoriánské popularizátory astronomie Richarda A. Proctora s manželkou a dcerou. Druhý článek pak připravili Steve Shore a Václav Pavlík, kdy se věnují zajímavému tématu falešnému portrétu Johannese Keplera. V podstatě dalším historickým článkem je první díl shrnutí objevů v astronomii a astrofyzice za rok 2020 od tandemu autorů Jiří Grygar a David Ondřich.

Michael Prouza přináší interview s teoretickým fyzikem Petrem Hadravou – laureátem Kopalovy přednášky za rok 2012 a Nušlovy ceny za rok 2020. Do kategorie kosmonautických aktualit pak spadá článek Václava Laifra, který shrne, co víme o čínském roveru Ču-žung, který přistál na Marsu.

Samozřejmě nechybí novinky z kosmonautiky od Lukáše Houšky (Kosmonautix.cz) a astronomie, obloha s úkazy a recenze. Tentokrát na dvě knihy známých českých autorů: Vladimír Kopecký nejprve uvede knihu „Duchové Vesmíru“ Petra Kulhánka na téma neutrin a Ondřej Nývlt pak představí poslední astronautickou knihu Karla Pacnera „Konstruktéři raketového věku“. Poslední pravidelnou rubrikou je okénko ČAS, kde Martin Kákona prezentuje její Jihočeskou pobočku.

Specialitou čísla je barevný plakát s porovnáním rozměrů naší Sluneční soustavy a hvězdy Betelgeuze.

Za redakci časopisu Astropis přejeme krásné prožití léta.




Štítky: Astropis


21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Měsíční krátery a moře

Další informace »