Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Výsledky z 9. Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice

Výsledky z 9. Mezinárodní olympiády v astronomii a astrofyzice

Astronomická olympiáda

Český tým získal na 9. Mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice (IOAA) tři čestná uznání. Velmi dobře tak po obměně účastníků (čtyři byli na soutěži poprvé) uspěl v narůstající mezinárodní konkurenci. Do indonéského Magelangu se od 26. července do 4. srpna sjelo 206 soutěžících ze 41 zemí světa. Olympiáda se v Indonésii konala již podruhé, Indonésie je jedním z pěti zakládajících států IOAA.

Český tým na slavnostním zahájení 9. IOAA (zleva: Tomáš Gráf, Jan Kožuško – vedení výpravy, Lukáš Supik, Hana Lounová, Lucie Fořtová, Pavel Kůs a Denis Müller) Autor: Ladislav Hric
Český tým na slavnostním zahájení 9. IOAA (zleva: Tomáš Gráf, Jan Kožuško – vedení výpravy, Lukáš Supik, Hana Lounová, Lucie Fořtová, Pavel Kůs a Denis Müller)
Autor: Ladislav Hric

Nejlépe se z českého týmu umístila Lucie Fořtová, absolventka Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře. Čestná uznání získali také Denis Müller z Gymnázia Budějovická v Praze a Pavel Kůs z Gymnázia J. Š. Baara v Domažlicích. Velmi dobrý výkon odvedli i Hana Lounová z Gymnázia Olomouc-Hejčín a Lukáš Supik z Gymnázia v Třinci. Český tým vedli RNDr. Tomáš Gráf, Ph.D. z VŠB-TU Ostrava a Planetária Ostrava a Ing. Jan Kožuško ze Štefánikovy hvězdárny v Praze.

V neoficiálním pořadí jednotlivých států se Česká republika umístila na 20. místě z celkových 41. Vzhledem k neobvyklé obtížnosti úloh, rostoucímu počtu účastníků soutěže a náročným klimatickým podmínkám je to výborný výsledek.

České družstvo během týmové soutěže na 9. IOAA ve chrámu Borobudur Autor: Valentino Sudaryo
České družstvo během týmové soutěže na 9. IOAA ve chrámu Borobudur
Autor: Valentino Sudaryo

Absolutního vítězství v soutěži dosáhl domácí student Joandy Leonata Pratama. Hostitelem soutěže bylo ministerstvo školství Indonézie, odbor školství a kultury správní oblasti Střední Jávy a Univerzita v Bandungu.

Vlastní soutěž probíhala v budovách výběrové střední školy Taruna Nusantara Senior High School. Studenti byli ubytováni v resortu Puri Ashri na okraji Magelangu, vedoucí národních týmů pak v hotelu Grand Artos Aerowisata poblíž centra města. Celá soutěž jednotlivců byla rozdělena do tří kol: teoretického, zpracování dat a pozorovacího kola. Týmová soutěž se konala v chrámu Borobudur.

Slavnostní zahájení proběhlo pod širým nebem poblíž budhistického chrámu Borobudur a závěrečný ceremoniál s udílením cen u hinduistického chrámu Prambanan.

Východ Měsíce při závěrečném ceremoniálu v chrámu Prambanan Autor: Jan Kožuško
Východ Měsíce při závěrečném ceremoniálu v chrámu Prambanan
Autor: Jan Kožuško

Není bez zajímavosti, že

  • 41 % účastníků letošní IOAA bylo z Evropy, 44% přijelo z Asie a 15% ze Severní nebo Jižní Ameriky
  • nejvzdálenější tým přiletěl z Kolumbie, z Bogoty do Magelangu je to 19 437 km!
  • na přípravě a průběhu 9. IOAA se podílelo asi 1 000 dobrovolníků, kteří odpracovali celkem 5232 hodin
  • při přípravě konečných verzí zadání soutěže a překladech do jiných jazyků vypili vedoucí jednotlivých delegací více než 1 200 litrů kávy.

První čtyři ročníky soutěže byly v Asii (Thajsko, Indonésie, Írán a Čína), pátý ročník v sousedním Polsku, šestý v Brazílii, sedmý v Řecku a vloni se IOAA konala v Rumunsku. V dalším ročníku soutěže se studenti mohou těšit do indického Bhubaneswaru. Indičtí pořadatelé při svém představování 10. IOAA v roce 2016 prozradili, že kvůli vyšší pravděpodobnosti jasného počasí bude soutěž netradičně probíhat až v prosinci.

Česká republika se mezinárodních soutěží v astronomii a astrofyzice účastní od roku 2007. Celkem mladí čeští astronomové z mezinárodních soutěží dosud přivezli již 5 zlatých, 8 stříbrných a 17 bronzových medailí.

Letošní olympijské zápolení českých studentů na mezinárodním astronomickém kolbišti je nyní ve svém poločase – v říjnu se druhý český tým čítající pět studentů vypraví do hlavního města Tatarstánu, Kazaně na XX. Mezinárodní astronomickou olympiádu určenou pro mladší studenty. Držíme palce!

Účast českého týmu organizačně zajišťovala Česká astronomická společnost a Planetárium Ostrava. Cestu finančně podpořilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, Hornicko-geologická fakulta VŠB – TU Ostrava a statutární město Ostrava.




O autorovi

Jan Kožuško

Jan Kožuško

Narodil se v roce 1981 v Jičíně. O astronomii se zajímá od svých sedmi let. Od roku 1994 je úzce spjat se Štefánikovou hvězdárnou v Praze, kde po absolvování astronomického kroužku a kurzu působil jako demonstrátor a odborný pracovník. Vedl přístrojová praktika astronomického kurzu a sekci pozorovatelů Slunce, připravoval dětské dny a další akce. Do České astronomické společnosti vstoupil v roce 1999. Od roku 2004 je členem ústřední komise Astronomické olympiády a v roce 2010 se stal jejím předsedou.

Štítky: Astronomická olympiáda


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »