Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Další česká planetka č. 61 404 Očenášek

Další česká planetka č. 61 404 Očenášek

Ludvík Očenášek
Ludvík Očenášek
V srpnu 2004 jsme na těchto stránkách informovali o 55. výročí úmrtí významného a všestranného československého technika a vynálezce Ludvíka Očenáška (4. 8. 1872 - 10. 8. 1949). Patřil ke světové špičce průkopníků raketové techniky. V roce 1905 zkonstruoval hvězdicový rotační motor pro pohon letadel, a také vlastní letadlo - jednoplošník. Od roku 1928 se začal systematicky věnovat raketovému výzkumu. Dne 2. března 1930 provedl v Praze na Bílé hoře několik prvních zkušebních startů jedno- i dvoustupňových raket, které dosáhly výšky 1,5 km. Uvažoval také o vypouštění sondážních raket z letadel a o využití raket pro dopravu pošty na velké vzdálenosti.

Další podrobnosti viz článek na www.astro.cz.

Publikované informace si všiml i redaktor Českého rozhlasu stanice Radiožurnál Marek Janáč, který s autorem článku natočil krátký rozhovor. Relace byla odvysílána v den výročí českého konstruktéra. Uvedený rozhovor náhodou vyslechl i RNDr. Jiří Grygar, který se chopil myšlenky pojmenování jedné planetky jménem tohoto jistě významného občana Československé republiky. Vše bylo dotaženo do zdárného konce a od ledna letošního roku obíhá mezi Marsem a Jupiterem planetka s pořadovým číslem 61 404 a se jménem Očenášek.

Planetku objevili 26. 8. 2000 Petr Pravec a Peter Kušnirák z AÚ AV ČR v Ondřejově. Předběžné označení planetky bylo 2000 QM9. Citace byla uveřejněna v MPC (Minor Planet Center) 25. 1. 2005. Zmíněná planetka oběhne kolem Slunce jednou za 4,4850 roku. Její vzdálenost od Slunce kolísá mezi 309 088 000 až 504 602 000 km. Dráha planetky je skloněna k ekliptice pod úhlem 6,58271°.

Zdroj: planetky a neo.jpl.nasa
Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi

František Martinek

František Martinek

Narodil se v roce 1952. Na základní škole se začal zajímat o kosmonautiku, později i o astronomii. V roce 1978 nastoupil na Hvězdárnu Valašské Meziříčí na pozici odborného pracovníka, kde v různých funkcích pracoval až do konce února 2014. Věnoval se především popularizační a vzdělávací činnosti. Od roku 2003 publikuje krátké články o novinkách v astronomii a kosmonautice na stránkách www.astro.cz. I po odchodu do důchodu spolupracuje s valašskomeziříčskou hvězdárnou a podílí se na přípravě obsahu stránek www.astrovm.cz. Ve volném čase se věnuje rekreační turistice.



21. vesmírný týden 2024

21. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 20. 5. do 26. 5. 2024. Měsíc ve fázi kolem úplňku silně září na noční obloze a vlastně tím začíná období světlejších nocí, protože se blíží slunovrat. Planety večer vidět nejsou a na ranní obloze je pouze velmi nízko Saturn a snaží se vylézt i Mars. V koronografu SOHO budou v konjunkci Jupiter a Venuše. Aktivita Slunce je pořád docela velká, i když ve světle uplynulého týdne výrazně nižší. Pozorovatelé deep-sky objektů a komet jistě znají online web CzSkY.cz, který doznal dalšího vylepšení. New Shepard je zpět ve službě. Starliner na svůj let s posádkou stále čeká. Falcon 9 zaznamenal již 21. znovupoužití prvního stupně.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Panorama polární záře nad Kopřivnicí

Další informace »