Úvodní strana  >  Články  >  Sluneční soustava  >  Modul Philae nalezen!
Marek Biely Vytisknout článek

Modul Philae nalezen!

Snímek modulu Philae na povrchu komety 67P/Čuryumov-Gerasimenko 2. září 2016
Autor: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

Celý svět obletěla velmi pozitivní zpráva. Necelý měsíc před ukončením mise sondy Rosetta byl totiž díky ní nalezen modul Philae, který lehce nešťastným způsobem přistál na kometě v listopadu 2014. Potvrdilo se, že se nachází v oblasti s nedostatkem slunečního záření.

Dne 12. listopadu 2014 lander Philae dosedal na povrch komety 67P/Churyumov-Gerasimenko. Přistání se ale nepovedlo úplně podle plánu. Modul se namísto přichycení se na kometě od tělesa odrazil, vzlétl a ještě asi dvě hodiny "plachtil", než dopadl do oblasti Abydos, jež je velmi členitá. Zapadl za skálu a po třech dnech, kdy mu došly baterie, už vlastně neměl jak fungovat. To, že se ještě párkrát poté ozval (naposledy v červenci loňského roku), bylo spíše náhodnou záležitostí. Poté, co byl 27. července letošního roku vypnut jeho přijímač signálu, zdálo se, že o tomto landeru již nikdy neuslyšíme. Ale opak byl pravdou.

V pátek 2. září totiž Rosetta fotografovala detaily povrchu ze vzdálenosti 2,7 km od komety. A na jednom ze snímků byl nalezen modul Philae, konkrétně jeho hlavní část a i dvě nebo tři "nohy". Objev to ale nebyl nijak náhodný, pokus o nalezení Philae byl plánovaný. Nebyla známá akorát jeho přesná poloha.

V dnešní době to už ale víme. Nález modulu Philae byl na dlouhé cestě sondy Rosetta jeden z posledních. Už 30. září totiž na povrch komety 67P/Churyumov-Gerasimenko dosedne na závěr celé mise i ona sama.

Video: Modul Phiale nalezen
(anglicky, The cosmos News)

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Cobs.si

Převzato: Společnost pro Meziplanetární hmotu



O autorovi

Marek Biely

Narodil se 23. 5. 1998 v Brně. Studuje obor Anglický jazyk se zaměřením na vzdělávání na Masarykově univerzitě. V podstatě od malička se zabývá astronomií, nejvíce pak kometami, které jej uchvátily zejména díky příletu jasné C/2011 L4 (PanSTARRS) v roce 2013. Komety pozoruje vizuálně a provádí jejich odhady jasnosti. Zároveň o nich píše články pro astro.cz, kommet.cz a astrotech.cz. Mezi jeho další zájmy patří ještě meteorologie a sport. Kontaktovat jej můžete na e-mailu biely.marek@seznam.cz.

Štítky: Modul Philae, Sonda Rosetta


12. vesmírný týden 2024

12. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 3. do 24. 3. 2024. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Na večerní obloze je výrazný Jupiter a nízko nad obzorem i Merkur. Aktivita Slunce zůstávala nízká, ale to se o víkendu změnilo s natočením velkých skvrn z odvrácené polokoule. Kometa 12P/Pons-Brooks je nyní rušena září Měsíce. SpaceX povedla další test superrakety s lodí Starship a dosáhla mnoha úspěšných milníků. Startuje další kosmická loď Sojuz k ISS. Voyager 1 má stále problém, ale už se tuší, co vysílá. Před 275 lety se narodil francouzský matematik, fyzik a astronom Pierre-Simon Laplace. 20. března ve 4:06 začíná astronomické jaro.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Porizeno fotoaparatem Canon EOS R8, obj. 400/5,6, exp. 360x1s, spojeno v DeepSkyStacker a upraveno v Adobe Lightroom

Další informace »