Úvodní strana  >  Články  >  Světelné znečištění  >  Bílé LED osvětlení: o kolik horší pro nás je?

Bílé LED osvětlení: o kolik horší pro nás je?

O kolik je horší jsou bílé LED osvětlení pro naši noc? Srovnání současného stavu (vlevo) a situace, kdy by venkovní osvětlení bylo vyměněno za 4000K LED svítidla o stejném světelném toku (vpravo).
Autor: Falchi et al.

Internetem se nyní šíří nový Atlas umělého jasu noční oblohy (zjednodušeně Atlas světelného znečištění). Součástí studie je i obrázek upozorňující na problematiku světelného znečištění s ohledem na rozmach LED osvětlení. Nevhodná konstrukce svítidel má na světelné znečištění vliv pouze částečný. Často se zapomíná, že ne zrovna malá část světelného znečištění vzniká odrazem od země (a té se nedá nijak zabránit), takže i plně cloněné lampy svítící na zem budou mít určitý vliv. LED osvětlení, ačkoliv je lépe směrovatelné, je horší především v tom, že oproti oranžovým sodíkovým výbojkám svítí v širokém pásmu viditelného spektra s maximem v modré oblasti. A právě modrá složka světla se v ovzduší rozptyluje nejvíce a lidské oko je na ni při nočním vidění nejcitlivější. Bílé LED svítidlo tedy způsobí více světelného znečištění, než klasická sodíková výbojka o stejném světelném toku!

Na snímku je srovnána současná situace (vlevo) a model (vpravo), jak by to vypadalo, kdyby byly všechny lampy vyměněny za bílá LED svítidla s teplotou chromatičnosti 4000 K o fotopickém světelném toku, jako stávající sodíkové (tj. žádná svítidla by nepřibyla, ani neubyla, pouze by se vyměnil jeden typ za druhý). Tam, kde je noční obloha výrazně ovlivněna, jdou barvy do žluta, červena, kriticky do bíla. Zhoršení situace by tedy bylo více než dvojnásobné!

Bohužel, LED svítidla s teplotou 4000 K a více jsou již nyní používána v některých českých obcích. Doporučená teplota je přitom maximálně 2700 K. A nezapomeňte, že přemíra umělého a nevhodného světla v noci zdaleka nevadí jen hvězdářům - masově zabíjí noční živočichy, je nebezpečné pro řidiče, musíme pro něj sahat do kapsy a dokonce má za následek ohrožení lidského zdraví - poruchy spánku, psychologické problémy či zvýšené riziko vzniku rakoviny.

Grafy ukazují poměr vnímaného světla z různých zdrojů oproti nízkotlaké sodíkové výbojce (LPS) o stejném světelném toku při fotopickém (denním, nahoře) a skotopickém (nočním, dole) vnímání.  Ačkoliv pro neadaptované oko působí bílé LED jako méně svítivé, pro adaptované noční vidění je tomu řádově naopak. Autor: Facebook Světelné znečištění
Grafy ukazují poměr vnímaného světla z různých zdrojů oproti nízkotlaké sodíkové výbojce (LPS) o stejném světelném toku při fotopickém (denním, nahoře) a skotopickém (nočním, dole) vnímání. Ačkoliv pro neadaptované oko působí bílé LED jako méně svítivé, pro adaptované noční vidění je tomu řádově naopak.
Autor: Facebook Světelné znečištění
Světelné znečištění (resp. jas oblohy) je z bílých LED zdrojů až 4x větší než z klasických sodíkových (HPS) svítidel. Za tento rozdíl může vyšší podíl modrého světla ve spektru LED svítidel. Lidský zrak je při nižších hladinách osvětlení na modré vlnové délky mnohem více citlivý (skotopický režim vidění, dolní graf) a obloha je tak jasnější než kdybychom se na ni dívali zrakem přizpůsobeným dennímu vidění, které je ovšem aktivní jen při větším množství světla (fotopický režim, horní graf).

Modré světlo se sice tolik nešíří do dálky, ale i na vzdálenost 300 km je vliv studeně bílých LED 2x větší než vliv sodíkových výbojek (a upřímně, kde v Evropě bude jen jediný zdroj světelného znečištění široko daleko alespoň 300 km?). Vzhledem k těmto výsledkům a ke známým důsledkům modrého světla na řízení cirkadiánních cyklů a tvorbu melatoninu, kdy je jeho přítomnost v noci nežádoucí, by měla být používána svítidla s co nejmenší složkou modrého světla - tedy sodíkové zdroje či LED o nízké teplotě chromatičnosti (pod 2700 K) nebo s odfiltrovanou modrou složkou.

Nejde tedy o to zakázat LED zdroje, ale investoři (města, obce, firmy) a prodejci by si měli tento problém uvědomit a preferovat teplejší odstíny (max s teplotou 2700 K) se současným využíváním možností regulace (snížení výkonu)  Bohužel se zatím tak neděje, pokud jsou vyměňována svítidla tak trend je spíše opačný, tj. přesvětlování ulic a to navíc nešťastnými bílými LED svítidly.

Na závěr tedy otázka vám všem: Kdy už problém přestaneme ignorovat a začne se o něm mluvit reálně z hlediska legislativy? Veškeré podstatné informace najdete na www.svetelneznecisteni.cz nebo na facebooku.

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] The new world atlas of artificial night sky brightness, Falchi et al.
[2] The impact of light source spectral power distribution on skyglow, Luginbuhl et al.
[3] Světelné znečištění
[4] O světelném znečištění na stránkách Astro.cz

Převzato: Facebook Světelné znečištěníO autorovi

Martin Mašek

Martin Mašek

Martin Mašek (*1988 v Liberci), vášnivý pozorovatel deep-sky objektů, komet, proměnných hvězd a planetek. Student aplikované geografie na TU Liberec, zároveň operátor robotického dalekohledu FRAM fyzikálního ústavu AV ČR, který je umístěn v jihoamerické pampě na observatoři Pierra Augera. V současné době je místopředsedou Sekce pro děti a mládež ČAS, dále je členem Klubu astronomů Liberecka, Sekce proměnných hvězd a exoplanet, SMPH a APO. Rovněž objevitel několika proměnných hvězd.

Štítky: Světelné znečištění, LED osvětlení


12. vesmírný týden 2017

12. vesmírný týden 2017

Přehled událostí na obloze od 20. 3. do 26. 3. 2017. Měsíc je ve fázi před novem. Venuše bude v dolní konjunkci se Sluncem. Na večerní obloze zůstává planeta Mars a objevuje se jasný Merkur. Jupiter je vidět téměř celou noc, ráno je nejvýše Saturn. Večerní obloha nabízí kometu 41P ve Velkém voze. Z nabídky 100 pozorování tu máme zvířetníkové světlo. 20. března začíná astronomické jaro. 26. března se mění čas. Kosmonautika patří především startům raket. K ISS například poletí nákladní loď Cygnus nazvaná John Glenn.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M51 HaLRGB

Česká astrofotografie měsíce je soutěž astronomická. Jak se však přesvědčíme vzápětí, i ona nám přináší obrázky skutečných krásek. Krásek, schovávajících se za jemný závoj. Ten však, jak už to i na barokních obrazech bývá, spíše odhaluje, než zahaluje. Nuže, pojďme se na ni podívat. Ve starší

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa P41 Tuttle-Giacobini-Kresák

Kometa se nachází ve Velké medvědici.Jasno,mírný vítr.Magnituda cca 8.Dne 24.3.2017.

Další informace »