Úvodní strana  >  Články  >  Úkazy  >  49. vesmírný týden 2016

49. vesmírný týden 2016

Mapa oblohy 7. prosince 2016 v 18:00 SEČ. Data: Stellarium

Přehled událostí na obloze od 5. 12. do 11. 12. 2016. Měsíc bude v první čvrti, uvidíme Lunar X? Večer je krásně vidět Venuše na jihozápadě. Mars je výše a skoro nad jihem. Ráno je pěkně viditelný Jupiter. Slunce se po krátkém zvýšení aktivity opět uklidnilo. Poté, co došlo k selhání horního stupně rakety Sojuz, zřítila se nad Ruskem nákladní loď Progress, původně určená k zásobování ISS. Pokud se v tomto týdnu povede start japonské zásobovací lodi HTV, bude to pro osazenstvo stanice úplně v pohodě. Kromě tohoto startu se očekávají ještě další čtyři.

Obloha

Měsíc bude v první čtvrti ve středu 7. prosince 2016 v 10h 03min. SEČ. Tento měsíc máme velmi dobrou příležitost ke spatření hezkého útvaru na terminátoru, který se nazývá Lunar X (kromě něho bývá v tu dobu vidět i Lunar V). Ke spatření tohoto „útvaru“ je třeba to pravé osvětlení a to letos připadá na 6. prosince v 17h 30min. SEČ.

Planety:
Venuše (–4,2 mag) je nyní krásnou Večernicí. Večer už září poměrně vysoko nad jihozápadem i za pokročilého soumraku. Mars (0,7 mag) je ještě výše, přibližně nad jihem. Do zorného pole korónografu SOHO vstoupil Saturn. Vypadá tam vlevo od Slunce jako nenápadná jasnější hvězda. Ještě jasnější hvězda je zrovna vpravo dolů od Slunce. Jde o Antares ze souhvězdí Štíra. Na snímku je u něj dokonce vidět kulová hvězdokupa M 4.
Ráno je na jihovýchodě Jupiter (–1,8 mag). Tento týden prochází kolem hvězdičky 4. velikosti (théta Vir, hned nad Spicou). Z úkazů měsíčků upozorněme na 7. prosinec, kdy ráno přechází Ganymed (4h 24 min. až 6h 56 min. SEČ). 8. 12. připadá na 6h 32min. zatmění měsíčku Io. Přechod Io a jeho stínu nastane 9. 12. (stín: 3h 49min. – 6h 02min., měsíc: 4h53min  – 7h 05min.). Konečně 10. 12. přechází také Europa a jeho stín (stín: 5h06min. – 7h39min., měsíc zač. 7h15min.). Velká červená skvrna přechází přes střed kotoučku nejlépe v úterý 6. 12. v 7h 10min., v pátek ve 4h 40min. a v neděli 11. 12. v 6h20min. SEČ.

Aktivita Slunce je nízká, ale minulý týden přinesl několik skupin skvrn, což bylo docela neobvyklé pokoukání. Na Slunce se můžeme dívat i online na internetu na snímcích družice SDO.

Meteorický roj Geminid zvyšuje svou aktivitu, která vyvrcholí až příští týden. Protože však k pozorování Geminid je vhodnější druhá polovina noci a bezměsíčná obloha, což splní především noci na konci tohoto a počátku příštího týdne, raději upozorňujeme, že vhodné je využít každé jasné ráno od víkendu do 12. 12. (později ruší Měsíc). Informace k roji na www.imo.net.

Kosmonautika

  • Jak bylo zmíněno v úvodu, Rusové ztratili sice terpve třetí zásobovací Progress z asi padesátky, ale bohužel už druhý v relativně krátkém období několika let. Dobrá zpráva je, že 9. prosince by měla startovat japonská nákladní loď HTV (její start je v plánu 9. 12. ve 14:26 SEČ). Pokud se ještě před koncem roku vrátí do služby také Falcon 9 společnosti SpaceX (plánovaný start z Vandeberghu je 16. prosince kolem 21h 30min. SEČ), můžeme snad už v lednu očekávat také let lodi Dragon. Jde už o čtvrté selhání zásobovací lodi za zhruba poslední dva roky. V říjnu 2014 explodoval Antares s lodí Cygnus. V dubnu 2015 došlo k problému lodi Progress a v červnu 2015 došlo k explozi během startu v případě Falconu 9 s lodí Dragon. Přitom od roku 1998, kdy je zárodek ISS na oběžné dráze až do roku 2014 došlo pouze k jednomu selhání zásobovací mise!
  • Z dalších plánovaných startů připomeňme nejmenší evropskou raketu Vega s družicí Gokturk-1A (5. 12. ve 14h 51min.), indickou PSLV XL s několika družicemi v čele s Resourcesat-2A (7. 12. v 5h 54min.), americkou Delta IV M+ s družicí WGS-8 (8. 12. v 0h 53min.) a čínskou CZ-3B s družicí Fengyun-4A, jejíž start by měl proběhnout 11. 12.
  • Suborbitální letoun VSS Unity společnosti Virgin Galactic má za sebou první samostatný let v atmosféře. Jednalo se již o pátý test VSS Unity (a 218. let nosného letounu WhiteKnightTwo). Výsledky letu z výšky skoro 17 km vypadají dobře, ale ještě to neznamená, že se přejde do testů s raketovým motorem. Na to si musíme počkat.

Výročí

  • 7. prosince 2001 (15 let) odstartoval na oběžnou dráhu Země satelit Jason-1. Vznikl v kooperaci francouzské CNES a americké NASA a sleduje povrch oceánů ve vztahu ke klimatu. Díky němu máme podrobně zmapovány například změny v oblasti Tichého oceánu známé jako El Niño…
  • 12. prosince 1961 (55 let) odstartoval satelit OSCAR-1. V historii kosmonautiky zaujímá významnou pozici, ačkoli jeho mise trvala pouze 22 dnů. Jednalo se totiž o první „přívažek“, jinak řečeno druhý satelit, vypuštěný zároveň s jinou družicí, který se posléze dostal na samostatnou dráhu. Jak zkratka projektu napovídá (Orbiting Satellite Carrying Amateur Radio), mohli jej kontaktovat radioamatéři z celého světa.

Výhled na příští týden

  • velký úplněk, maximum Geminid
  • Výročí: Tycho Brahe, narození
  • Výročí: Janus, objev měsíce Saturnu
  • Výročí: Giovanni Donati

Doporučené odkazy

Mapa oblohy s úkazy v prosinci ke stažení v PDF,
sekce Obloha aktuálně.
O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. 

Štítky: OSCAR-1, Vesmírný týden, Jason-1


29. vesmírný týden 2018

29. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 16. 7. do 22. 7. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer nám obloha nabízí postupně Venuši, Jupiter, Saturn a Mars. Ráno je vidět také Neptun a Uran. K vidění je také dvojice trochu jasnějších komet. Rušno bylo u ISS, kde se vystřídal Cygnus s Progressem. Čína je rekordmanem v počtu letošních startů. Z Floridy má startovat Falcon 9. Před 45 lety odstartovala k Marsu sovětská sonda Mars 4.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC4725

Titul Česká astrofotografie měsíce za červen 2018 obdržel snímek „NGC 4725“, jehož autorem je Dušan Šulc   NGC 4725. Popravdě, co takový název komu z nezasvěcených řekne … Asi mnoho ne. Ovšem astronomové, zejména ti noční, si po vyslovení tohoto názvu začnou libovat. A možná

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Noc v Horách

Tahle fotka vznikala dost zajímavě. Nemohl jsem najít žádnou kompozici, a nebylo moc času kvůli měsící co vycházel relativně brzo. Nakonec mě napadlo tohle panorama. Začal jsem oblohou, (6 snímků na Star Adventurer montáži asi 3 metry pod vrcholem který blokoval poryvy větru). Po nafocení oblohy jsem vylezl na nejvyšší bod, sundal montáž, nasadil kulovou hlavu a začal hledat správně popředí. Našel jsem toto - viz. fotka - a začal snímat. Bohužel jsem úplně zapomněl na měsíc, a ten vylezl nad skalní útvary kus ode mě krásně akorát na předposlední fotku popředí (7 fotek) Nezbývalo nic jiného než začít znova s měsíčním světlem. Když se na to dívám s časovým odstupem, ani mi to měsíční světlo tak nevadí - alespoň se zvýraznila skála uprostřed fotky, na které se marně se svou čelovkou a bundou černou jak noc snažím vyniknout. Při focení popředí byla již mléčná dráha posunutá asi o vzdálenost osvětlené části prostředního kamene, nicméně oblohu jsem se spodkem srovnal podle siluet hor na panorama s montáží. Výšlap to byl docela těžký, i pár divokých prasat s krávami jsem potkal, takže jsem opravdu rád že něco vyšlo. Původně jsem myslel že tu i přespím, nicméně byla taková zima, že jsem se po hodině snahy usnout rozhodl vstát a jít zpátky dolů. (ne, neměl jsem spacák :) ).

Další informace »