Úvodní strana  >  Novinky  >  Astronomie

Astronomie

Redakce Astro.cz Astronomie

Nad Sluncem právě zaniká kometa

Pokud chcete vidět zánik komety v téměř přímém přenosu, tak si to nenechte ujít právě nyní. Ve zorném poli družice SOHO - v korónografech LASCO C2 a C3 je patrná kometa (vpravo dole), která se řítí na Slunce. Předpokádáme, že do několika hodin bude po všem. Aktuální snímky Slunce najdete v druhé polovině naší stránky.

Václav Kalaš Astronomie

Expedice 2016

Od 25. července do 7. srpna 2016 probíhá v malé vesničce Bažantnice na severu Plzeňska Letní astronomické praktikum - Expedice 2016. Akci pořádá Hvězdárna Plzeň a pozorují se zde například meteory, Slunce, planety, objekty vzdáleného vesmíru či zákryty. O dění na akci si můžete přečíst v Expedičním deníku.

Dušan Majer Astronomie

Na ISS se bude číst DNA

O tom, že je Mezinárodní vesmírná stanice nenahraditelnou vědeckou laboratoří, která nemá díky svým specifickým podmínkám konkurenci, není potřeba dlouze diskutovat. Na ISS už proběhlo mnoho experimentů z mnoha vědních oborů, ovšem věda má mnoho oborů a tak se stále ještě dočkáváme momentů, které nastávají poprvé. V době, kdy vzniká tento článek, je na cestě k ISS soukromá zásobovací loď Dragon, která na své palubě nese více než 900 kilogramů vědeckých experimentů a jedním z nich je i zařízení pro vůbec první čtení DNA ve vesmíru. Více v článku.

Petr Sobotka Astronomie

Zemřel astronom Antonín Rükl

Ing. Antonín Rükl zemřel dnes v noci z 11. na 12. 7. náhle ve věku 84 let uprostřed několika rozdělaných projektů. Proslul zejména svým skvělým atlasem Měsíce. V roce 2004 byl zvolen čestným čenem ČAS. V roce 2012 obdržel Nušlovu cenu ČAS.

Petr Horálek Astronomie

Objednejte si knihu Nebeské perly

Knížka "Nebeské perly české a slovenské astrofotografie" s více jak stovkou překrásných vítězných snímků České astrofotografie měsíce, okořeněná poutavými doprovodnými texty, je již několik dní na světě. Více v článku. Všichni členové ČAS a autoři vítězných snímků ČAM ji mohou očekávat zdarma a další zájemci si ji mohou zakoupit přes webovou stránku Slovenské ústřední hvězdárny Hurbanovo.




19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »