Nejnovější fotografie čtenářů
prstencové zatmění Slunce 1.9.2016
Autor: Stanislav Daniš
Místo pořízení: Národní park Ankarafantsika, Madagaskar
Datum: 01.09.2016, 00:00 SEČ
Popis: Fotografováno bez filtru přes mraky na Canon 5D Mark II zrcadlovým objektivem MTO 1000 s extenderem 1.4 (tj. celková ohnisková vzdálenost 1400 mm). Ořez, úprava expozice (GIMP).
Kde byl úkaz pozorován?
Zpět na výpis fotek

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 19. 1. do 25. 1. 2026. Měsíc je mezi novem a první čtvrtí. Saturn s Neptunem jsou večer na jihozápadě, Uran je nejvýše a nad jihovýchodem je jasný Jupiter. Tři nejmenší planety jsou v zorném poli koronografu SOHO. Aktivita Slunce je zvýšená a nelze vyloučit ani slabší polární záře. Kromě komety 24P/Schaumasse, viditelné nejlépe v druhé polovině noci, připomínáme také zmínku o nadějných kometách jarní oblohy. S blížící se misí Artemis II kolem Měsíce jsme mohli na Floridě zaznamenat vývoz rakety SLS i s mobilní startovní věží na startovní rampu. Před 20 lety startovala na svou misi sonda New Horizons, tehdy ještě k planetě Pluto. Před 40 lety snímal Voyager 2 zblízka Uran.
Další informace »

Titul Česká astrofotografie měsíce za prosinec 2025 obdržel snímek autorů Kamil Hornoch a Martin Myslivec s názvem M27 – Dumbbell Nebula
Kalendář ukazuje datum 14. srpna 1758 a francouzský astronom Charles Messier na observatoři v Hôtel de Cluny v Paříži pátrá po Halleyově kometě. Pátrá však již
Další informace »
Poslední čtenářská fotografie

Polární záře z Benecka - první den jsem bohužel propásl :-(. V pozadí hřeben Krkonoš s dominantou Kotel
Další informace »