Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  11. červen 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 11. červen 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Pyrenejský paraselen

Uznání a copyright: Patrick Lécureuil

Na tomto poklidném pohledu z observatoře Pic du Midi ve francouzských Pyrenejích zakrývá rozeklané vrcholy hor moře mračen. Hvězdnatou nocí na časové expozici ze 4. června září souhvězdí Střelce a Štíra. Vpravo nahoře se nachází falešný měsíc neboli paraselen. Podobně jako u falešného slunce neboli parhelionu, paraselen vytváří měsíční světlo, které září přes tenké ledové krystalky hexagonálního tvaru ve vysokých mračnech cirrus. Scénu zpoza pravého okraje osvětluje vypouklý Měsíc a geometrie ledových krystalků určuje to, že 22 stupňů od něho je nádherný paraselen.

Štítky: Pic du midi, Sagittarius, Scorpius, Moondog, Paraselene


25. vesmírný týden 2018

25. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 18. 6. do 24. 6. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Venuše prochází těsně kolem Jesliček a je večer nad severozápadem. Jupiter je večer nad jihem, Saturn se objevuje před půlnocí a Mars v druhé polovině noci. K asteroidu Ryugu přilétá sonda Hayabusa 2. Opportunity má problém s prachovou bouří. Před 40 lety objevil Jim Christy měsíc Pluta, později nazvaný Charon.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Jupiter

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2018 obdržel snímek „Jupiter“, jehož autorem je Pavel Prokop Na jedné astronomické pozorovací meteorářské expedici, v roce 1957, vznikla na nápěv tehdy ještě populární písničky „Cestářská“ písnička úplně nová, astronomická - Vývoj vesmíru, Země

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Ranní NLC nad Pardubicemi

Širokoúhlý záběr z 2:59 SELČ. NLC jsou pěkně vidět v mezeře mezi vrstvami nižší běžné oblačnosti. Na severovýchodním obzoru pod nimi jasně září světla Pardubic.

Další informace »