Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  19. říjen 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 19. říjen 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Prometheus stoupá Saturnovým prstencem F

Uznání: Cassini Imaging Team, SSI, JPL, ESA, NASA; Color Composite: Gordan Ugarkovic

Co je to ten temný pruh pod Prometheem? Ačkoliv to může vypadat jako stín nebo stopa vytvořená vymetením materiálu, tak počítačové simulace ukazují, že ten tmavý pruh je spíše prázdná dráha vytažená gravitací tohoto malého Saturnova měsíce. Ty částice nesledují Promethea, jelikož pluje stranou z míst, kde byl předtím. Jeden takový tmavý proud vzniká při každém průchodu Promethea prstencem F, který sám pase. Tyto proudy nebyly předpovězeny, ale poprvé byly objeveny v roce 2004 na vysokorozlišujících snímcích z družice Saturnu, kosmické sondy Cassini. Podrobná prohlídka povrchu samotného Promethea na snímku nahoře ukazuje zajímavé struktury a krátery. Kosmická sonda Cassini k Saturnu přiletěla v roce 2004 a jelikož nadále dobře pracuje, tak se nyní očekává, že bude pokračovat v odesílání dat a snímků až do roku 2017.

Štítky: Saturn, Prometheus, F-ring


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »