Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Měsíce v den slunovratu

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Dnes někdy po západu slunce potemní Měsíc. Úplné zatmění Měsíce, kdy se celý Měsíc pohrouží do stínu Země, bude vidět z celé Severní Ameriky, zatímco částečná fáze tohoto zatmění bude viditelná ve zbytku světa. Pozorovatelé na východním pobřeží Severní Ameriky budou očekávat začátek totality až po půlnoci, zatímco pozorovatelé na západním pobřeží uvidí zcela potemnělý Měsíc před půlnocí. Na obrázku nahoře je digitální předpověď, kde je vidět, jak se bude poblíž maxima jevit Měsíc a okolní obloha. Položte na obrázek kurzor a uvidíte popisky. Ty části Měsíce, které překročí kruh označený umbra se budou jevit nejtmavší, jelikož tam bude Slunce úplně odstíněno Zemí. Ty části, které jen překročí kruh označený penumbra budou vystaveny určitému podílu slunečního světla, takže budou svítit odraženým světlem. Zmenšená záře úplňku umožní neobvykle dobré pozorování okolních nebeských podivuhodností jako je zbytek supernovy Simeis 147, otevřená hvězdokupa M35 a Krabí mlhovina M1. Toto zatmění náhodou nastává v den s nejkratším denním svitem na severní polokouli, při zimním slunovratu. Toto slunovratové zatmění je první po 456 letech, a doposud se nenašel nikdo, kdo by zjistil, kdy nastane příští slunovratové zatmění.

Štítky: Slunovrat, Lunární zatmění, Earth's shadow, Mouse over


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »