Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  20. prosinec 2010

Astronomický snímek dne (APOD) - 20. prosinec 2010

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Zatmění Měsíce v den slunovratu

Uznání a copyright: Jerry Lodriguss (Catching the Light)

Dnes někdy po západu slunce potemní Měsíc. Úplné zatmění Měsíce, kdy se celý Měsíc pohrouží do stínu Země, bude vidět z celé Severní Ameriky, zatímco částečná fáze tohoto zatmění bude viditelná ve zbytku světa. Pozorovatelé na východním pobřeží Severní Ameriky budou očekávat začátek totality až po půlnoci, zatímco pozorovatelé na západním pobřeží uvidí zcela potemnělý Měsíc před půlnocí. Na obrázku nahoře je digitální předpověď, kde je vidět, jak se bude poblíž maxima jevit Měsíc a okolní obloha. Položte na obrázek kurzor a uvidíte popisky. Ty části Měsíce, které překročí kruh označený umbra se budou jevit nejtmavší, jelikož tam bude Slunce úplně odstíněno Zemí. Ty části, které jen překročí kruh označený penumbra budou vystaveny určitému podílu slunečního světla, takže budou svítit odraženým světlem. Zmenšená záře úplňku umožní neobvykle dobré pozorování okolních nebeských podivuhodností jako je zbytek supernovy Simeis 147, otevřená hvězdokupa M35 a Krabí mlhovina M1. Toto zatmění náhodou nastává v den s nejkratším denním svitem na severní polokouli, při zimním slunovratu. Toto slunovratové zatmění je první po 456 letech, a doposud se nenašel nikdo, kdo by zjistil, kdy nastane příští slunovratové zatmění.

Štítky: Slunovrat, Lunární zatmění, Earth's shadow, Mouse over


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Planetka (775) Lumiere

Snímek planetky (775) Lumiere. Rozměry obrázku jsou 10 x 10 obloukových minut, sever je nahoře, východ vlevo. Planetka 15.5mag byla zachycena na snímcích komety C/2016 R2 (PANSTARRS).

Další informace »