Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  07. září 2011

Astronomický snímek dne (APOD) - 07. září 2011

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

J102815: Hvězda, která by neměla být

Uznání: ESO, DSS2

Proč má tato hvězda tak málo těžkých prvků? Hvězdy zrozené v generaci našeho Slunce mají ve svých atmosférách očekávanou hojnost prvků těžších než vodík a hélium. Hvězdy zrozené v generacích před naším Sluncem, hvězdy populace II, vytvořily většinu těžkých prvků, které jsou dnes kolem nás a samy sice mají nějaké prvky těžší než H a He, ale méně. Dokonce i nepolapitelné a nikdy neviděné první hvězdy ve vesmíru, hvězdy takzvané populace III by měly mít velkou hmotnost a malé, ale přece jen určité množství těžších prvků. Nicméně se zdá, že hvězda z Mléčné dráhy SDSS J102915+172927 má méně kovů, než bylo kdy předpovězeno pro jakoukoliv hvězdu, včetně přinejmenším 50 krát méně lithia, než by mělo být po velkém třesku. Neobvyklá podstata této hvězdy, původně katalogizované přehlídkou SDSS (Sloan Digital Sky Survey) a která je na snímku nahoře, byla objevena podrobným spektroskopickým pozorováním velmi velkým dalekohledem VLT v Chile. Podle mnoha modelů vývoje hvězd by taková hvězda neměla ani vzniknout. Výzkum stále pokračuje, nejpravděpodobnější hypotéza nyní praví, že prchavé prvotní lithium bylo zničeno ve žhavém jádru hvězdy.

Štítky: Hvězda, Population III, J103815


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »