Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  18. únor 2012

Astronomický snímek dne (APOD) - 18. únor 2012

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Cesta k Lodnímu kýlu

Uznání a copyright: Babak Tafreshi (TWAN)

Zdá se, že tato kamenitá cesta temnou pouští Atacama vede do nebe k jasným hvězdám a zářícím mlhovinám jižní Mléčné dráhy. Cesta vás dovede až na vrchol Cerro Armazones v Chile, což je místo pro budoucí 40 metrů velký Evropský extrémně velký dalekohled EELT (European Extremely Large Telescope). Když položíte kurzor na obrázek, tak můžete identifikovat zázraky jižní oblohy. Na scéně dominuje načervenalá záře Velké mlhoviny v Lodním kýlu (Carina), jedné z největších oblastí v naší Galaxii, kde vznikají hvězdy. Tento pozoruhodný pohled není složeninou různých expozic nebo fotomontáží. Krajinu daleko od zdrojů světelného znečištění osvětluje jen světlo hvězd a Mléčná dráha nahoře a zachytila ji upravená kamera se světelným objektivem. Poměrně krátká expozice tohoto citlivého systému zachytila jak planetu Zemi, tak hlubiny vesmíru.

Štítky: Mléčná dráha, Carina, Eelt, Mouse over


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »