Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  12. duben 2016

Astronomický snímek dne (APOD) - 12. duben 2016

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Kombinovaná korona slunečního zatmění ze Země a z vesmíru

Uznání: J. Vilinga (Angola, IAP), LASCO, NRL, SOHO, ESA, NASA;
Processing: R. Wittich; Composition & Copyright: S. Koutchmy (IAP, CNRS)

Někdy je vhodné podívat se na úplné zatmění Slunce jako na oko. Obrázek, který vidíte využívá výhodu neobvyklého postavení Země, Měsíce a Slunce při úplném zatmění Slunce, které nastalo minulý měsíc, jelikož bylo vidět téměř současně ze Země i z vesmíru. Nejvnitřnější snímek ukazuje úplné zatmění ze země s centrální pupilou tvořenou jasným Sluncem, ovšem zakrytým poměrně tmavým Měsícem. Kolem zacloněného slunečního kotouče je řídká sluneční korona zobrazená v bílém světle, ale ze Země snadno viditelná jen při zatmění. Normálně je koronu obtížné sledovat dál od Slunce, ale vzdálenější korona na této montáži odpovídá falešně zbarveným pozorováním z vesmírné družice NASA a ESA SOHO (Solar and Heliospheric Observatory). Taková pozorování umožňují studovat konstantně se měnící magnetickou aktivitu blízko i daleko od Slunce, tedy stejnou aktivitu, která nakonec vyvolává pozemské polární záře.

APOD je též k dispozici: arabsky, bahasa indonézsky, katalánsky, čínsky, čínsky, chorvatsky, česky, holandsky, persky, persky, galicijsky, německy, francouzsky, hebrejsky, japonsky, korejsky, černohorsky, polsky, rumunsky, rusky, srbsky, slovinsky, španělsky a turecky.

Štítky: Total solar eclipse, SOHO, Sluneční korona


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »