Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  22. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 22. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Vizualizace galaktického centra zevnitř

Uznání videa: NASA, CXC, Pontifical Catholic Univ. of Chile, C. Russell et al.

Co kdybyste se mohli dívat ven ze středu naší Galaxie, co byste mohli vidět? Na videu se můžete podívat, na dvě vědecky podložené možnosti v pohledu, který umožňuje dívat se kolem sebe 360° v každém směru. Zobrazená počítačová simulace je založena na infračervených datech z Velmi velkého dalekohledu VLT Evropské jižní observatoře ESO v Chile a rentgenových dat z rentgenové observatoře Chandra, kterou na oběžné dráze provozuje NASA. Na začátku videa se rychle přiblížíte k Sgr A*, k superhmotné černé díře v galaktickém centru. Pak tato časosběrná simulace s krokem 500 let ukazuje zářící plyn a mnoho světelných bodů kolem vás. Mnohé z těchto bodů jsou mladé Wolf-Rayetovy hvězdy, jejichž viditelně žhavé větry foukají do okolních mlhovin. Mračna, která se k ní přiblíží se protahují a pokud se objekty dostanou příliš blízko, tak spadnou dovnitř. Ke konci videa se simulace opakuje, ale tentokrát s dynamickou oblastí okolo Sgr A*, která vyvrhuje žhavý plyn, který zpátky odtlačuje přibližující se materiál.

Štítky: Wolf-Rayet Stars, Galaktický střed, Mléčná dráha


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Přelet ISS

Další informace »