Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stužky a perly spirální galaxie NGC 1398

Uznání: European Southern Observatory

Proč mají některé spirální galaxie kolem svého středu prstenec? Nejenom že má spirální galaxie NGC 1398 kolem svého středu perlový prstenec z hvězd, plynu a prachu, ale i příčku z hvězd a plynu přes její střed, která dále od středu vypadá jako stužky. Na snímku z Velmi velkého dalekohledu (VLT) Evropské jižní observatoře (ESO) na observatoři Paranal v Chile je tato spirální galaxie se zřetelnými rameny vidět rozlišená do jemných podrobností. NGC 1398 se nachází asi 65 miliónů světelných let daleko, což znamená, že vidíme její světlo, které ji opustilo, když ze Země mizeli dinosauři. Tato fotogenická galaxie je vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Pece (Fornax). Prstenec, který je vidět poblíž středu, je nejspíš rozpínající se hustotní vlna vznikání hvězd, způsobená buď gravitačním setkáním s jinou galaxií, nebo vlastními gravitačními asymetriemi samotné galaxie.

Štítky: Spirální galaxie, NGC 1398, Centrální prstenec


8. vesmírný týden 2018

8. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 19. 2. do 25. 2. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Čeká nás další zákryt Aldebaranu. Večer je nad jihozápadem Uran, na večerní oblohu se vrací Venuše. Nad ránem je vidět Jupiter a Mars, vylézá i Saturn. Z objektů noční oblohy doporučíme hvězdu Sirius s jejím trpasličím průvodcem. Očekáváme tři starty raket. Nejprve odložený Falcon 9 z Kalifornie, pak japonskou H-IIA a potom zřejmě ještě druhý Falcon 9 z Floridy. Před 50 lety byl oznámen objev pulsarů.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

M17 (HST paleta)

Titul Česká astrofotografie měsíce za leden 2018 obdržel snímek „M 17“, jehož autorem je Michal Bouček     Název vítězného snímku lednového kola soutěže Česká astrofotografie měsíce je pro astronomicky nezasvěcené čtenáře možná poněkud záhadný. Již pouhé jeho vyťukání na

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Leo Triplet - celek

GSO 200/800mm, GPU ccr, EOS 40Dmod, 26x300s ( 130min), ISO 1600, SW AZ-EQ6, dark, bias, flat, PixInsight+photoshop

Další informace »