Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  23. leden 2018

Astronomický snímek dne (APOD) - 23. leden 2018

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stužky a perly spirální galaxie NGC 1398

Uznání: European Southern Observatory

Proč mají některé spirální galaxie kolem svého středu prstenec? Nejenom že má spirální galaxie NGC 1398 kolem svého středu perlový prstenec z hvězd, plynu a prachu, ale i příčku z hvězd a plynu přes její střed, která dále od středu vypadá jako stužky. Na snímku z Velmi velkého dalekohledu (VLT) Evropské jižní observatoře (ESO) na observatoři Paranal v Chile je tato spirální galaxie se zřetelnými rameny vidět rozlišená do jemných podrobností. NGC 1398 se nachází asi 65 miliónů světelných let daleko, což znamená, že vidíme její světlo, které ji opustilo, když ze Země mizeli dinosauři. Tato fotogenická galaxie je vidět i malým dalekohledem v souhvězdí Pece (Fornax). Prstenec, který je vidět poblíž středu, je nejspíš rozpínající se hustotní vlna vznikání hvězd, způsobená buď gravitačním setkáním s jinou galaxií, nebo vlastními gravitačními asymetriemi samotné galaxie.

Štítky: Spirální galaxie, NGC 1398, Centrální prstenec


21. vesmírný týden 2018

21. vesmírný týden 2018

Přehled událostí na obloze od 21. 5. do 27. 5. 2018. Měsíc bude v první čtvrti. Večer je nad západem jasná Venuše, právě tu nyní opravdu musíme doporučit k pozorování a to nejlépe už za dne, nebo při západu Slunce. Jupiter je vidět celou noc a ráno uvidíme nejlépe Mars a Saturn. Před 45 lety startovala první (oprávarenská) mise ke stanici Skylab a před deseti roky letěla k Marsu sonda Phoenix, která byla úspěšným předchůdcem mise InSight, která odstartovala nedávno.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

Galaxie NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2018 obdržel snímek „NGC 3718, Arp214, NGC3729 a Hickson56“, jehož autorem je Martin Myslivec. Pohled do mnohem vzdálenějších končin vesmíru, než je naše Sluneční soustava, přináší vítězná dubnová fotografie. Spirální galaxie ve vzdálenosti 52 miliónů

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Náhlá protuberance u Slunce.

Zánik protuberance viditelný blízko aktivní oblasti s označením AR2710 na povrchu Slunce.

Další informace »