Úvodní strana  >  Fotogalerie  >  Astronomický snímek dne  >  01. září 2009

Astronomický snímek dne (APOD) - 01. září 2009

Roztáhnout stránkuZúžit stránku

Stíny Saturnu při rovnodennosti

Uznání: Cassini Imaging Team, ISS, JPL, ESA, NASA

Kolem Saturnu se minulý měsíc poblíž rovnodennosti objevily neobvyklé stíny a tmavé prstence. V té době, počátkem srpna rovina Saturnových prstenců mířila přímo na Slunce. Nahoře je vidět, jak Saturnův měsíc Tethys vrhá stín viditelný zcela vpravo. Vlastní stín Saturnu zatměl široký pruh prstenců vpravo. Noční strana prstenců Saturnu září světlem prstenců, slunečním světlem prstenců odraženým zpátky na Saturn. Snímky poblíž rovnodennosti na Saturnu astronomům poskytují příležitost pátrat po nečekaných stínech, které by mohly vrhnout světlo na předtím neznámé útvary ve složité soustavě Saturnových prstenců. Nečeká se, že kosmická sonda Cassini, která nyní obíhá kolem Saturnu a která pořídila tento snímek, se dožije příští Saturnovy rovnodennosti za 15 let.

Štítky: Saturn, Rovnodennost, Shadows


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »