Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Výstava Jihočeský vesmír aneb planetky a komety z jihu Čech

Výstava Jihočeský vesmír aneb planetky a komety z jihu Čech

Vesmír je nepředstavitelně obrovský. Jeho výzkum vyžaduje mezinárodní spolupráci. Přesto má většina z nás bližší vztah k objevům učiněným “u nás doma” na jihu Čech. Koneckonců ukazují jihočeský příspěvek ke světové astronomii či dokonce nesou jihočeská jména. Jihočeští astronomové jsou známí zejména objevy planetek a komet. Planetky a komety jsou malá tělesa obíhající kolem Slunce sluneční soustavou, tedy nám nejbližší oblastí vesmíru.

Právě výzkumu planetek a komet z jihu Čech je věnována nová výstava, kterou připravila Hvězdárna a planetárium Č. Budějovice ve svém jubilejním roce pod názvem Jihočeský vesmír aneb planetky a komety z jihu Čech.

Objevy planetek a komet v Jižních Čechách jsou spojeny se jménem Observatoře Kleť. Observatoř Kleť se začala budovat v roce 1957 jako pobočka českobudějovické hvězdárny. Pokud jde o hledání dosud neznámých planetek, to začalo v roce 1977 fotograficky. Významným předělem v objevech planetek na Kleti bylo teprve zavedení elektronické záznamové techniky (CCD detektorů) v roce 1993 a vlastní výpočty drah. Od roku 2002 je hlavním dalekohledem Observatoře Kleť nový teleskop KLENOT, nejmodernější a druhý největší v České republice, určený jak pro objevy tak pro další výzkum blízkozemních asteroidů, komet a transneptunických těles.

Dnes je celosvětově očíslováno více než 150.000 planetek. Z toho 861 planetek bylo objeveno na Kleti (k 2.květnu 2007) což představuje přední světové a natož evropské umístění. Většina z kleťských objevů jsou tělesa hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem, patří mezi ně i blízkozemní planetky či tzv. Trojané. Nadto bylo na Kleti objeveno 5 těles na kometárních drahách.

Výstava představí i Jižní Čechy ve vesmíru tedy družicovou mapu jihočeských míst, jejichž jména nesou kleťské planetky, jihočeské osobnosti ve vesmíru (Hirzo, Emma Destinnová, Vojtěch Lanna,....) či ohlasy z celého světa na pojmenování kleťských planetek.

K málo známým zajímavostem výstavy bude patřit první známé pozorování planetky v Jižních Čechách, které je dílem českobudějovického milovníka astronomie Johanna J. Zinka z roku 1902. Mezi jihočeskými osobnostmi, jejich jména nesou kleťské planetky, lze na výstavě najít též prvního známého astronoma v historii Českých Budějovic, středověkého učence jménem Wenceslaus Fabri de Budweis.

Výstavu připravili pracovníci Hvězdárny a planetária České Budějovice s pobočkou na Kleti. Materiály k vztahující se k osobnosti W. Fabriho poskytla knihovna Jihočeského muzea. Výstava bude otevřena pro veřejnost od úterý 26.června a potrvá až do konce prosince 2007. Otevřena bude v otevírací době českobudějovické hvězdárny a planetária v její výstavní hale. Na výstavu je vstup volný.

Výstava probíhá pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje RNDr. Jana Zahradníka.

Další informace naleznete na našich Internetových stránkách:
http://www.hvezdarnaCB.cz
http://www.planetky.cz
http://www.komety.cz




O autorovi



28. vesmírný týden 2025

28. vesmírný týden 2025

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 7. 7. do 13. 7. 2025. Měsíc bude v úplňku. Mars je velmi nízko na večerní obloze a lepší je viditelnost planet ráno, především Saturnu a Venuše. Síť dalekohledů ATLAS má na kontě další zajímavý objev, mezihvězdnou kometu. Aktivita Slunce je velmi nízká. Noční svítící oblaka opět jednu noc výrazně potěšila pozorovatele oblohy. 1. července byla úspěšně vypuštěna další evropská meteorologická družice MTG-S1. K ISS dorazil zásobovací Progress MS-31. 75 let by se dožil Yuji Hyakutake, jehož kometa ozdobila jarní oblohu v roce 1996.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

NGC3718

Titul Česká astrofotografie měsíce za květen 2025 obdržel snímek „NGC 3718“, jehož autorem je astrofotograf Zdenek Vojč   12. dubna 1789 namířil astronom William Herschel svůj dalekohled směrem k souhvězdí Velké medvědice a objevil zde mimo jiné mlhavý obláček galaxie NGC 3718. Téměř přesně 236

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Jelení úplněk

Po deštích se krajina ponořila do mlhy. Úplněk zvaný jelení se vynořil nad střechou protějšího domu, za několik minut v husté mlze zaniklo jeho slabé světlo

Další informace »