Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Zemřel Miroslav Plavec

Zemřel Miroslav Plavec

Podle sdeleni Dr. Z. Sekaniny [JPL]zemrel 23. ledna 2008 v Kalifornii cestny clen Ceske astronomicke spolecnosti Miroslav J. Plavec [*1925], emer. profesor astronomie UCLA.

Prof. Plavec byl zvolen cestnym clenem CAS v r. 1992. V roce 1995 byl take zvolen cestnym clenem Ucene spolecnosti Ceske republiky. Stal se po doc. L. Perkovi v r. 2000 druhym nositelem Nuslovy ceny Ceske astronomicke spolecnosti za celozivotni prinos k astronomii a je po nem pojmenovana planetka c. 6076.

Zleva M. Plavec, P. Harmanec a Z. Plavcova na GA IAU 2006 v Praze.
Zleva M. Plavec, P. Harmanec a Z. Plavcova na GA IAU 2006 v Praze.

Na zacatku sve vedecke drahy se venoval s velkym uspechem vyzkumu meteorickych roju [spolecne se svou manzelkou Ing. Z. Plavcovou] a byl take vynikajicim cs. popularizatorem astronomie. Pozdeji zalozil ceskou skolu vyzkumu interagujicich tesnych dvojhvezd, ktery pak dale rozvinul po svem prichodu do Kanady a USA v r. 1969. Symposium c. 240 Mezinarodni astronomicke unie [Binary Stars as Critical Tools & Tests in Contemporary Astrophysics] v prubehu XXVI. svetoveho astronomickeho kongresu v Praze v srpnu 2006 bylo dedikovano prof. Plavcovi - byla to soucasne posledni navsteva prof. Plavce v doprovodu jeho manzelky v rodne zemi. Manzelka Zdenka i deti Helena a Jiri ziji v USA.

Na snimku je zleva M. Plavec, P. Harmanec [jeho nekdejsi aspirant] a Z. Plavcova v kuloarech kongresoveho centra behem XXVI. kongresu Mezinarodni astronomicke unie [IAU] v Praze 22.8.2006.




O autorovi

Jiří Grygar

Jiří Grygar

Jiří Grygar (*1936) studoval fyziku na MU v Brně a astronomii na UK v Praze. Vědeckou aspiranturu v astrofyzice absolvoval v Astronomickém ústavu ČSAV v Ondřejově, kde pak pracoval ve stelárním odd. do r. 1981. Od té doby až dosud je zaměstnán ve Fyzikálním ústavu ČSAV/AV v Řeži/Praze, v současné době v odd. astročásticové fyziky. Web: www.astronom.cz/grygar/



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »