Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Panorama kráteru Victoria
Petr Kubala Vytisknout článek

Panorama kráteru Victoria

NASA zveřejnila panoramatický snímek kráteru Victoria na Marsu. Kráter zkoumá již několik měsíců vozítko Opportunity, které před několika dny oslavilo čtvrté narozeniny na povrchu rudé planety.

Panorama kráteru Victoria
Panorama kráteru Victoria

Vozítko Opportunity a jeho kolega Spirit pracují na povrchu Marsu už 4 roky. Hlavním cílem výzkumu Oportunity v posledních měsících je kráter Victoria. Na konci minulého roku bylo hlavním zájmem především místo nazvané Duck Bay (kachní zátoka), které se nachází na západní části kráteru Victoria.

Minulý týden zveřejnila NASA celkový pohled na kráter Victoria, který byl sestaven jako mozaika z většího počtu snímků, pořízených od 23. října do 11. prosince 2007. Všechny snímky byly získány prostřednictvím kamery Pancam (PANoramic CAMera) ve falešných barvách přes filtry o vlnové délce 753, 535 a 432 nanometrů.

Na fotografii jsou patrné dva skalní výběžky na lemu kráteru. Nalevo je výběžek s názvem Cape Verde (zelený mys), který je asi 6 metrů vysoký. Napravo pak vidíme výběžek Cabo Frio (studený okraj) o výšce asi 15 metrů.

Vozítko Opportunity přistálo na Marsu 25. ledna 2004 ve vzdálenosti asi 6 km severně od kráteru Victoria. Do dnešních dní urazilo po povrchu rudé planety téměř 12 kilometrů.

Obrázek v plném rozlišení si můžete stáhnout na stránkách NASA (jpg, 26 MB).

Zdroj: NASA




O autorovi



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »