Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Žhavá témata současné astronomie

Žhavá témata současné astronomie

Jarní astronomický seminář v Ostravě
Jarní astronomický seminář v Ostravě
Hvězdárna a planetárium Johanna Palisy v Ostravě pořádá v sobotu 16. května jarní astronomický seminář s názvem Žhavá témata současné astronomie. Jak vyplývá z názvu, bude zaměřen na novinky z oblasti výzkumu temné hmoty, gravitačních vln a exoplanet.

Program semináře je následující:

9:30 - 10:00 ... prezence, zahájení

10:00 - 11:15 ... Temná hmota a temná energie (přednáší prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., Katedra fyziky FEL ČVUT, Praha),

11:30 - 12:45 ... Co mohou o vesmíru vypovědět gravitační vlny (přednáší doc. RNDr. Jiří Langer, CSc., Ústav teoretické fyziky UK, Praha),

12:45 - 14:15 ... přestávka na oběd

14:15 - 15:45 ... Exoti - planety u jiných sluncí (přednáší Mgr. Marie Hrudková, Astronomický ústav UK, Praha),

15:45 ukončení semináře

Po skončení semináře se mohou návštěvníci zúčastnit ještě dvou pořadů v planetáriu. Od 16. hodiny to bude Jazz pod hvězdami (živě provázený pořad s reprodukovanou hudbou), a na 18. hodinu je připravena premiéra pořadu o geologické historii severní Moravy a Slezska s názvem 600 milionů let !!!.
Na seminář se můžete přihlásit nejpozději do 15. května 2009 telefonicky na čísle 596 994 950 nebo e-mailem na adrese: ivana.ceskova@vsb.cz. Vstupné na jednotlivé přednášky je 50 Kč, vstupné na celý seminář 100 Kč.




O autorovi

Martin Vilášek

Martin Vilášek

Martin Vilášek (*1970)

O astronomii se zajímá od svých šestnácti let, kdy zcela podlehl pohledu na hvězdnou oblohu a kouzlu Mléčné dráhy. S pozorováním začínal jako vlk samotář, a postupně se seznamoval s podobně „postiženými“ lidmi, s jejichž pomocí si postavil několik dalekohledů, které umístil do vlastní malé hvězdárny na zahradě za domem. Při studiu na vysoké škole začal docházet do ostravského planetária a od roku 1989 byl demonstrátorem na hvězdárně. Od roku 2003 vede Astronomický kurz pro veřejnost a v roce 2006 se stal stálým zaměstnancem. Podílí se na vzdělávacích programech pro školy i veřejnost, vytváří nové pořady pro planetárium a ve volných chvílích připravuje grafiku pro vzdělávací panely v expozicích planetária. Přesto, že se podmínky pro pozorování v Ostravě neustále zhoršují, je přesvědčen, že astronomie je ta nejdůležitější věda na světě a hvězdná obloha je to nejkrásnější, co může člověk svým zrakem spatřit.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Slunce

Slunce přes sluneční filtr bez úprav

Další informace »