Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  VIDEO - hvězdu zakryla planetka Roma
redakce Vytisknout článek

VIDEO - hvězdu zakryla planetka Roma

Hvězdu delta Oph zakryla planetka Roma
Hvězdu delta Oph zakryla planetka Roma
8. července zakryla planetka Roma jasnou hvězdu delta v souhvězdí Hadonoše. Přinášíme video tohoto úkazu.

Do místa předpovězeného stínu se vydalo i několik českých astronomů. Výpravy za zákryty hvězd planetkami tradičně pořádá Zákrytová a astrometrická sekce České astronomické společnosti. Jeden z jejích členů, Jan Mánek, se vydal zákryt sledovat se skupinou astronomů ze severních Čech do Belgie. Poblíž města Lutych pak pomocí televizní kamery s objektivem o průměru 44 mm a světelností 1:1,7 celý úkaz natáčel.

Na rozdíl od řady svých kolegů měl štěstí a zákryt skutečně viděl. Stín planetky totiž neprocházel přesně místy, která byla předpovězena výpočtem. Ve videu je zvýšen jas a kontrast, aby byly změny jasnosti hvězdy nápadnější. Přímo do videozáznamu je vložen čas pozorování. Ve 21 hodin 57 minut a 54 sekund začne hvězda slábnout, v 57. sekundě není téměř vidět vůbec a v 59. sekundě zase svítí stejně jako před zákrytem.

Průběh změn jasnosti hvězdy je pak pomocí speciálního softwaru odečten z videozáznamu. Ze světelné křivky hvězdy jsou patrné dvě věci. Zákryt byl asymetrický a hvězda nezmizela úplně. Z toho se dají nejen o planetce, ale i o zakrývané hvězdě zjistit podrobnosti, které by jinak astronomům zůstaly neznámé.




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polární záře nad Pražským hradem

Pohled z Branické skály na Pražský hrad hodinu před půlnocí.

Další informace »