Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Beseda: Konec světa 2012 aneb Už zase?

Beseda: Konec světa 2012 aneb Už zase?

Nejčastěji je konec světa spojován s dopadem obřího asteroidu na Zemi podobně, jako tomu bylo před 3 miliardami let při tzv. Velkém pozdním bombardování. Autor: Don Davis/NASA.
Nejčastěji je konec světa spojován s dopadem obřího asteroidu na Zemi podobně, jako tomu bylo před 3 miliardami let při tzv. Velkém pozdním bombardování. Autor: Don Davis/NASA.
Na konec roku si Astronomická společnost Pardubice připravila neobvyklou pozvánku. V pátek 16. prosince od 19 hodin se uskuteční ve Velkém sále DDM DELTA Pardubice beseda na téma "Konec světa 2012 aneb Už zase?". Členové Astronomické společnosti Pardubice krátce představí nejčastěji zmiňované katastrofické scénáře spojené s koncem světa 21. prosince 2012 a zahájí tak besedu pro všechny, které tento neblaze proslulý fenomén trápí.

Tisková zpráva Astronomické společnosti Pardubice.

Martin Slezák, moderátor besedy, k tématu řekl: "Rok 2012 má být podle některých konspirátorů posledním rokem lidské historie. Co si lze představit pod koncem světa? Může nás sežehnout Slunce, zasáhnout kometa, nebo vyhladit rasa mimozemšťanů. Lidstvo se ovšem může vyhladit i samo. Nebo prostě jen skončí kalendář - alespoň ten Mayský? Přijďte před koncem letošního roku pobesedovat s astronomy z pardubické hvězdárny, zda přežijeme rok příští."

Petr Komárek z pardubické hvězdárny, jeden z lektorů, obavy z konce světa uvede z poněkud rozsáhlejšího historického pohledu. "Projdeme si nejznámější předpovědi a proroctví zvěstující konec světa. Řekneme si, jací lidé a jaké dějinné okolnosti vedly člověka k těmto domněnkám a jak se v průběhu historie měnil pohled člověka na možný konec světa," popisuje svůj blok úvodní přednášky členů Astronomické společnosti Pardubice, na níž bude navazovat očekávaná diskuze s posluchači.

Fenomén 2012 je v posledních letech neblaze proslulým a velice rozšířeným tématem spojeným s koncem světa na slunovrat 21. prosince 2012. V toto datum má totiž končit poslední, tzv. Pátý věk Slunce v Mayském kalendáři a ten dále nepokračuje. Bohužel je celý tento fenomén jedním velkým omylem, který vznikl vesměs pouhým nepochopením původního poselství Mayské civilizace. Pomineme-li fakt, že už samotná datace skutečného konce tohoto kalendáře nemá jistý základ, jsou katastrofické scénáře spojované s koncem světa před Vánoci příštího roku astrofyzikálně naprosto nesmyslné a opírající se o nepravdivá tvrzení. Organizátoři besedy by proto rádi uvedli alespoň některé nesmysly na pravou míru a předešli tak zbytečné panice, kterou dezinformace z různých nevědeckých internetových serverů i dalších zdrojů způsobuje.

Mimo samotnou besedu také organizátoři doporučují lidem navštívit stránku "2012 - Konec světa NEBUDE", kterou spravuje Česká astronomická společnost na svém serveru na adrese www.astro.cz/rady/2012.

Převzato: www.astropardubice.cz




O autorovi

Petr Komárek

Petr Komárek

Petr Komárek (* 5. října 1982, Pardubice, Česká republika) je popularizátorem astronomie, člen Astronomické společnosti Pardubice a od roku 2007 vedoucím Hvězdárny barona Artura Krause v Pardubicích, kde se mimo jiné věnuje se výchově mládeže v astronomických kroužcích. Jedním z jeho největších koníčků je cestování a fotografování. Účastnil se též tří expedic SAROS za úplným zatměním Slunce (do Turecka v roce 2006, Ruska v roce 2008 a Číny o rok později).



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »