Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Zavítejte na 6. Hodkovickou astropárty

Zavítejte na 6. Hodkovickou astropárty

Z akce Hodkovice 2007. Autor: Martin Gembec
Z akce Hodkovice 2007.
Autor: Martin Gembec
Ze soboty na neděli 28./29. ledna 2012 se na letišti aeroklubu v Hodkovicích nad Mohelkou bude konat již 6. ročník setkání amatérských astronomů. Hodkovická astropárty je nejstarší z akcí, kterou pořádá občanské sdružení MAČ (MikroAstroČaj) společně s Pražskou pobočkou České astronomické společnosti. První ročník se konal na zatmění Měsíce v březnu roku 2007.

Ačkoliv počasí v Hodkovicích a dané roční době lze charakterizovat jako "většinou velmi nejisté až zoufale jisté", tak o astronomickou techniku a potěšení těla i ducha není nikdy nouze. Program za jasné oblohy je pozorovací, v případě nepřízně počasí je pozorování nahrazeno přednáškami, promítáním filmů či volnou zábavou.

Od roku 2009 je hodkovická akce otevřena i pro širokou veřejnost z okolí - každému zájemci budou zodpovězeny astronomické dotazy a má možnost zhlédnout různé typy astronomických dalekohledů, se kterými může v případě jasného počasí vidět i objekty na denní a noční obloze.

Loni se nám osvědčilo pořádání odborného workshopu pro zájemce o astrofotografii, takže se na něj můžete těšít i letos. Opět bude mít dvě části, první pod vedením Tomáše Chlebouna s tématem Guma fotí Měsíc. Druhou část bude mít na starosti Pavel Vabroušek s povídáním o astrofoto výpravě do Chile.

Astropárty bude i letos určena také pro širokou veřejnost. Od 18:00 proběhne přednáška Jakuba Rozehnala, vedoucího Štefánikovy hvězdárny v Praze, na téma "Sluneční soustava na divoko". Teplé a studené nápoje budou zajištěny v letištním baru. Pozvánka s popisem cesty na obvyklé místo konání, letiště v Hodkovicích nad Mohelkou, je ke stažení v článku na stránách MAČ.

Pro přihlášené účastníky je k dispozici večeře a nocleh se snídaní. Cena noclehu je 50 Kč (vlastní spacák), resp. 100 Kč (povlečení). Cena za stravování bude určena na místě, v rámci přihlášky je požadována nevratná záloha 100 Kč (převodem na účet 5285264001/5500). Přihlásit se můžete pomocí formuláře v uvedeném na konci zmíněného článku.

Fotografie (nejen) z minulých ročníků najdete na adrese: picasaweb.google.com/mikroastrocaj.




O autorovi



19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Snímek komety C/2021 S3 (PANSTARRS).

Snímek komety C/2021 S3 (PANSTARRS). Rozměry obrázku jsou 40 x 40 obloukových minut, 2x zmenšeno, sever je nahoře, východ vlevo. Vzdálenost od Země byla 1.654 au, od Slunce 1.847 au.

Další informace »