Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Optika! Jak na ni?

Optika! Jak na ni?

SkyWatcher Telescope
SkyWatcher Telescope
Snem každého správného astronoma je bezesporu vlastnit ten nejlepší astronomický dalekohled. Tušíte ovšem, který to je? Nebo jej snad už máte doma, ale tak nějak nevíte co s ním? Pak je právě pro vás určen cyklus čtyř mimořádných říjnových workshopů zaměřených na astronomickou optiku organizovaných Hvězdárnou a planetáriem Brno.

Světem čoček a zrcadel vás provede Zdeněk Řehoř z Hvězdárny a planetária Brno a Univerzity Palackého v Olomouci. Workshopy se konají v průběhu října vždy ve čtvrtek od 18.00 v přednáškovém sále Hvězdárny a planetária Brno. S ohledem na omezenou kapacitu je vhodné si předem rezervovat vstupenky na http://www.hvezdarna.cz. Workshopy na sebe navazují jenom volně, lze absolvovat jenom některé z nich.

4. října 2012, Když se řekne dalekohled
Dalekohled zná asi každý, víte ale, kolik existuje základních konstrukcí a jaký je mezi nimi rozdíl? K čemu je ten či onen typ vhodný? Na tyto otázky přináší odpověď úvodní seminář z cyklu optických workshopů. Seznámíte se také s nejrůznějším astronomickým příslušenstvím a s možnostmi jeho běžného i méně obvyklého využití. K čemu je vhodný třeba obyčejný starý fotografický objektiv?

11. října 2012, Amatérské astronomické dalekohledy 21. století
Dalekohled, to nejsou jen skla. Dnes se již velmi často setkáváme s nejrůznějšími elektronickými doplňky. Přes jednoduché pohony až po robotizované systémy. Jak tyto prvky pracují a jak vlastně vypadají? Pohlédněte do útrob elektronických pomůcek astronomů.

18. října 2012, Vybíráme astronomické vybavení
Který dalekohled bude ten správný? Musí stát astronomický dalekohled astronomické částky? Jaké k němu zvolit příslušenství? Jak se orientovat v nabídkách prodejců? A co vlastně do začátku skutečně budete potřebovat? Nebo snad již doma máte sbírku optiky a tápete, co s ní? Odpovědi naleznete v zábavných demonstracích v průběhu workshopu.

25. října 2012, Péče o dalekohled
Máte doma dalekohled? A víte, jak s ním správně zacházet, aby nedošel k úhoně? Workshop s mírně destrukční ukázkou pro všechny, kteří chtějí vidět nejen ničení optiky, ale i její čištění a seřizování. Tušíte vlastně, k čemu všemu lze použít dalekohled? Napadlo vás někdy, že v něm máte třeba i mikroskop, fotografický objektiv nebo dokonce svářečku plastů?




O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Optika, Dalekohled


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »