Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Vědecké konspirace v Brně. Anebo ne?

Vědecké konspirace v Brně. Anebo ne?

Konec úplného zatmění Slunce v Austrálii. Autor: Petr Horálek.
Konec úplného zatmění Slunce v Austrálii.
Autor: Petr Horálek.
S úplným zatměním Slunce bývá často spojen konec světa - nejoblíbenější téma konspiračních teorií. Jak může být někdo tak šílený, aby konspiracím uvěřil? A zdaleka nejen to se dozvíte v prosincových přednáškách na brněnské hvězdárně.

Prosincový cyklus přednášek probíhá první dva čtvrtky od 18 hodin. Přednášky se konají v přednáškovém sále. Rezervaci nebo předprodej vtupenek lze uskutečnit na této adrese. V květnu se můžete těšit na tyto přednášky:

5. prosince 2013

Bc. Leoš Kyša
Český klub skeptiků (SISYFOS), redaktor časopisu INSTINKT

Může být někdo tak šílený, aby tomu uvěřil?
Je svět ovládán spiklenci? Stojí za velkými událostmi historie konspirace? Pokud ne, proč tomu stále více lidí věří? Jak odhalit pravdu za teoriemi spiknutí? Historiím teorií spiknutí a největším konspiračním teoriím (chemtrails, virus HIV, zednářské spiknutí, 11. září 2001, HAARP...) nastavíme skeptické zrcadlo.


12. prosince 2013

Ing. Jan Klusák, Ph.D.
Ústav fyziky materiálů AV ČR v Brně

Až se ucho utrhne – o únavě materiálu a jiných patáliích
Může se hliník unavit i jinak než cestou do Humpolce? Jak a proč vznikají trhliny v materiálech? Proč mají letadla kulatá okénka? Co o únavě materiálu věděla už vaše babička a jaké metody používáme dnes? Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět pan Ing. Jan Klusák, Ph.D., který v roce 2012 vyhrál národní kolo popularizační soutěže FameLab.


Přišli jste o přednášku? Najděte si nás na Youtube...

Všem zájemcům, kteří se nějaké přednášky nemohou zůčastnit, doporučujeme náš Youtube kanál brnoobservatory, na kterém najdete jak záznamy z uskutečněných přednášek a některých audiovizuálních představení, tak i krátké pořady pro veřejnost. Archiv a záznamy přednášek najdete rovněž na stránkách hvězdárny, kde si můžete videa či audiozáznamy z přednášek stáhnout.




O autorovi



18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

1

Další informace »