Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  V Techmanii bude přednášet slavný astronom
redakce Vytisknout článek

V Techmanii bude přednášet slavný astronom

Dr. Bruno Leibundgut. Autor: ESO.
Dr. Bruno Leibundgut.
Autor: ESO.
Máme v krvi železo ze supernov? I tomuto tématu se bude věnovat dr. Bruno Leibundgut, přední evropský astronom, který vystoupí se svou přednáškou v prostorách prvního 3D Planetária v České republice. Populárně-vzdělávací přednáška pro širokou veřejnost s názvem „Vznik prvků“ se v areálu plzeňské Techmanie uskuteční již 20. února 2014 od 18:00 do 20:00.

Tisková zpráva Techmánie v Plzni.

Doktor Bruno Leibundgut je významný evropský vědec, bývalý ředitel Evropské jižní observatoře (ESO) a pro nás je velkou poctou, že si za místo své přednášky zvolil právě naše planetárium,“ komentuje astronom Techmania Science Center Tomáš Meiser: „Doktor Leibundgut se ve své plzeňské přednášce bude věnovat tomu, jak po Velkém třesku vznikly jednotlivé prvky, jako je kyslík nebo uhlík, základní stavební kameny jakýchkoliv forem života,“ dodává Tomáš Meiser.

Bruno Leibundgut zavede účastníky své přednášky k počátkům vzniku vesmíru. Ukáže, že těžší prvky vznikaly z hvězdných explozí, supernov, kde hustota a obrovská teplota vedla ke stvoření prvků těžších než železo. Přednáška se ovšem bude ptát, co dalšího o původu vesmíru vlastně víme?

Švýcarský astronom dr. Bruno Leibundgut se mj. podílel na vývoji nejvýkonnějšího dalekohledu světa VLT (Very Large Telescope) a přispěl např. k objevu zrychleného rozpínání vesmíru. V České republice přednese pouze dvě přednášky: na Akademii věd České republiky (17. 2. na téma Struktura vesmíru) a právě v plzeňské Techmanii. Více o přednášejícím viz ZDE.

Přednáška „Vznik prvků. Máme v krvi železo ze supernov?“ se uskuteční v hlavní promítací kupoli 3D Planetária v Techmanii. Kapacita sálu je 100 míst, vstupné na přednášku činí 180 Kč. 3D Planetárium kvůli přednášce výjimečně prodlužuje svou otevírací dobu do 20 hodin. Science center přednášku pořádá ve spolupráci s evropskou informační kanceláří Europe Direct Plzeň. Techmania doporučuje rezervovat si účast na přednášce předem, a to prostřednictvím online systému www.techmania-rezervace.cz

V případě dotazů prosím kontaktujte:

Mgr. Tomáš Moravec

Tiskový mluvčí
Techmania Science Center o. p. s.
Adresa: Tylova 1/57, 316 00 Plzeň
Telefon: +420 737 247 586
E-mail: tomas.moravec@techmania.cz


Poznámka redakce: Jak zaznělo v tiskové zprávě, na přednášku dr. Bruna Leibundguta můžete zajít rovněž 17. února do Prahy, ve velkém sále Akademie věd. Více informací.




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »