Úvodní strana  >  Články  >  Kosmonautika  >  21.6.2004 16:30 - soukromý pilotovaný let do vesmíru

21.6.2004 16:30 - soukromý pilotovaný let do vesmíru

SpaceShipOne.jpg
V pondělí 16:30 našeho času odstartuje první soukromý pilotovaný let do vesmíru!

Společnost Scaled Composites pokračuje v tažení na vítězství v soutěži X-Prize.První let provede sám pilot, ale v kabině jsou připravena navíc dvě sedadla procestující. Plánovaný průběh letu je následující. Letadlo White Knight vynese raketuz letiště Mojave během hodiny do výšky asi 15 km. Tam se SpaceShipOne oddělí apřejde do klouzavého letu. Pilot zapne raketový motor asi na 80 sekund a přivertikálním letu trojnásobně překoná rychlost zvuku. Cílová výška je 100 km nadpovrchem. Tam má pilot asi 3 minuty na rozhlédnutí a vychutnání beztížného stavu.Pak volným pádem šup zpátky do atmosféry a po 15-20 minutách plachtění zpět narunway, ze které startoval.

CNN by měla dávat přímý přenos události včetně radiové komunikace mezi zemí apiloty SpaceShipOne i White Knight.

Související články:
SpaceShipOne - jednička v kosmické turistice
Cena X - finále se blíží

Zdroj: scaled.com




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »