Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Rekordní Fulldome Festival Brno 2018

Rekordní Fulldome Festival Brno 2018

Celkem 169 registrovaných hostů zhlédlo 37 nových pořadů pro digitální planetária od producentů z Asie, Evropy i Ameriky. Nejvzdálenější návštěvníci přiletěli z Chile a Japonska, nejdelší film trval 50 minut, nejkratší ukázka 95 sekund. Cenu – odborné veřejnosti, mezinárodní poroty a ředitele Hvězdárny a planetária Brno – si odnesly hned čtyři snímky.

Do přehlídky bylo přihlášeno 37 filmů z 20 států světa (Polsko, Bělorusko, Rusko, Japonsko, USA, Francie, Německo, Ukrajina, Chile, Austrálie, Argentina, Nový Zéland, Řecko, Kanada, Čína, Portugalsko, Anglie, Španělsko, Mexiko, Česko). Pokud byste je chtěli vidět všechny, pak se připravte na 14 hodin nepřetržitého promítání! Celkový objem dat na datových úložištích brněnského digitária přitom dosáhl 30 terabytů.

Mezi vzácnými hosty Fulldome Festival Brno 2018 byl například Ryan Wyatt z California Academy of Sciences ze San Francisca, Kai Ip Lau Patrick kurátor z Hong Kong Space Museum, Yuka Sato z japonské společnosti GOTO, Alejandro Bascuñán z Planetario de la Universidad de Santiago de Chile nebo Dan Neafus – zakladatel společnosti IMERSA. Celkem se na festival registrovalo rekordních 169 návštěvníků ze všech kontinentů světa, vyjma Antarktidy (120 v roce 2017, 152 v roce 2016).

Cena diváků

Explore

produkce: Creative Planet, Maciej Ligowski

Návštěvníci festivalu odevzdali přesně 812 hlasovacích karet, díky kterým mohli dát každému z pořadů od 0 do 5 bodů. Nejvyšší ohodnocení 4,8 bodu získalo představení Explore. Pro zajímavost uvádíme další filmy s nejvyšším bodovým ohodnocením:

  • Expedition Reef
  • Lucia, the secret of the shooting stars
  • Horizon: Beyond the Edge of the Visible Universe

Cena ředitele Hvězdárny a planetária Brno

Lucia, the secret of the shooting stars

produkce: Saint-Etienne Planetarium Production

Představení uvede Hvězdárna a planetárium Brno již tento podzim.

Nejlepší film

Expedition Reef

produkce: Morrison Planetarium at the California Academy of Sciences

Horizon: Beyond the Edge of the Visible Universe

produkce: Live / GOTO INC

Filmy podle svého nejlepšího vědomí a svědomí vybrala mezinárodní porota ve složení: Thomas Kraupe – ředitel Planetária Hamburg, nejnavštěvovanějšího planetária v Německu a vlastně i v Evropě, Yuri Kostenko, výkonný ředitel ukrajinské společnosti Front Pictures vyvíjející software a hardware pro digitální planetária, a Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy. Zpravidla se na Fulldome Festival Brno uděluje pouze jedna cena, porota však vyjádřila přání, aby byly uděleny ceny dvě, jelikož v obou případech se jedná o výjimečná díla. Do finálního výběru se přitom dostaly tyto filmy (v abecedním pořadí):

  • Expedition Reef  Morrison Planetarium at the California Academy of Sciences, režie Ryan Wyatt
  • Explore Creative Planet, režie Maciej Ligowski
  • Horizon: Beyond the Edge of the Visible Universe Live Company Ltd., GOTO INC, režie Hiromitsu Kohsaka
  • Lucia, the secret of the shooting stars Saint-Etienne Planetarium Production
  • Our Violent Planet Fulldome Studion DN, režie Iryna Filipova
  • Robinson Girl Brno Observatory and Planetarium, režie Petr Hloušek
  • VOYAGER: Never-Ending Journey UMA Vision, režie Yuriy Gapon

Všem vítězům gratulujeme!

Záštitu nad přehlídkou Fulldome Festival Brno i DigiFest převzal ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga, primátor statutárního města Brna Petr Vokřál a hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek.

Generálním partnerem Fulldome Festival Brno 2018 byla společnost Front Pictures Inc. a RSA Cosmos. Partnery festivalu Evans & Shuterland, GOTO, mapcards.net, Nowatron Elektronik, Planetarium of the University of Santiago de Chile, SkySkan a Spitz. Akci finančně podpořilo statutární město Brno. Fulldome Festival Brno také podporuje International Planetarium Society a marketingová a destinační společnost SNIP&Co. --




O autorovi

Jiří Dušek

Jiří Dušek

Jiří Dušek (* 11. srpna 1971, Sušice) je český astronom a astrofyzik, ředitel brněnské hvězdárny. V Brně žije od svých tří let. O astronomii se zajímal od dětství, což vyústilo ve studium astrofyziky na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Dlouhodobě působí na Hvězdárně a planetáriu Brno, jejímž ředitelem se stal v roce 2008. Je autorem populárně naučných programů, které jsou v planetáriu promítány veřejnosti, a také různých publikací z oblasti astronomie. Je po něm pojmenována planetka (14054) Dušek.

Štítky: Hvězdárna a planetárium Brno


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »