Úvodní strana  >  Články  >  Multimédia  >  Video: Jeseníky v zimním hávu

Video: Jeseníky v zimním hávu

Z videa Jeseníky v zimním hávu.
Autor: TimefocusFilms.com

Zima se s námi včerejším dnem podle astronomického kalendáře rozloučila a je na čase si připomenout, co tahle chladnokrevná kráska dokáže. Ovšem nikoliv skrze katastrofické zprávy, jak bývá často v médiích zvykem, nýbrž naopak skrze fantastickou hvězdnou podívanou, kterou vám připravili dva talentovaní jeseničtí tvůrci časosběrů - Daniel Ščerba a Jiří Baják. Užijte si další z cyklu audiovizuálních symfonií, které vznikají stovky hodin, za drsných podmínek a rozhodně si zaslouží o to víc pro těch pár minut výsledného videa být patřičně pozdviženy. Krásnou podívanou!

Video: Jeseníky v zimním hávu
(autor: Jiří Baják a Daniel Ščerba, Timefocus Films)

 

Nádherné video je dílem Jiřího Bajáka a Daniela Ščerby z projektu Timefocus Films, který si mimo jiné klade za cíl ukázat světu krásu pohoří Jeseníků a zcela právem iniciovat v tomto krásném českém kraji další oblast tmavé oblohy. O celém videu nám autoři řekli i pár vlastních slov, které si můžete přečíst níže. Děkujeme a gratulujeme k další úžasné práci!

Zimní období často doprovází inverzní charakter počasí, kdy údolím vládnou mlhy a na hřebenech hor naopak jasné počasí. Tato situace nám tak v noci dokáže vytvořit jedinečné představení „barevného moře“, jež ze spodu osvětlují světla měst a lidských obydlí a z vrchu Měsíc nebo hvězdy. Můžeme tak i porozumět charakteru světelného znečištění a lépe poodhalit jeho zdroj i jeho škodlivé následky.

Tomuto období také vládnou „zimní souhvězdí“, tím nejznámějším je především nepřehlédnutelný Orion, ale také souhvězdí Blíženců, Býka a mnohých dalších. Jako nepřehlédnutelný jasný bod v tomto snímku se ukazuje také Večernice v podání planety Venuše, která svým svitem na zasněžených svazích dokáže nahradit i svítilny, a tak se zkušenější lidé mohou divokou přírodou pohybovat jako duchové…

Ač dění ve snímku působí poklidně a nevinně, bylo natáčení doprovázené pravými drsnými horskými podmínkami. Vydatný mrazivý vítr, který trápil nejen filmaře ale i techniku, půlnoční namáhavé a nekonečné výšlapy na hřebeny hor s těžkou technikou na zádech, přespávání v -20°C pod širou oblohou a každou chvíli bylo třeba kontrolovat, jestli vyhřívání foťáků funguje, jak má. Výhledy, které jsme za odměnu dostaly, ale stály za to!

Daniel Ščerba a Jiří Baják

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Stránky projektu Timefocus Films
[2] Facebook projektu Timefocus Films
[3] Instagram projektu Timefocus Films
[4] Youtube kanál projektu Timefocus Films
[5] Jeseníky - Pohoří tmavé oblohy



O autorovi

Petr Horálek

Petr Horálek

Narodil se v roce 1986 v Pardubicích, kde také od svých 12 let začal navštěvovat tamní hvězdárnu. Astronomie ho nadchla natolik, že se jí rozhodl věnovat profesně, a tak při ukončení studia Teoretické fyziky a astrofyziky na MU v Brně začal pracovat na Astronomickém ústavu AVČR v Ondřejově. Poté byl zaměstnancem Hvězdárny v Úpici. V roce 2014 pak odcestoval na rok na Nový Zéland, kde si přivydělával na sadech s ovocem, aby se mohl věnovat fotografii jižní noční oblohy. Po svém návratu se na volné noze věnuje popularizaci astronomie a také astrofotografii. Redakci astro.cz vypomáhal od roku 2008 a mezi lety 2009-2017 byl jejím vedoucím. Z astronomie ho nejvíce zajímají mimořádné úkazy na obloze - zejména pak sluneční a měsíční zatmění, za nimiž cestuje i po světě. V roce 2015 se stal prvním českým Foto ambasadorem Evropské jižní observatoře (ESO). Je rovněž autorem populární knihy Tajemná zatmění, která vyšla v roce 2015 v nakladatelství Albatros a popisuje právě jeho oblíbená zatmění jako jedny nejkrásnějších nebeských úkazů vůbec. V říjnu 2015 po něm byla pojmenována planetka 6822 Horálek. Stránky autora.

Štítky: Jeseníky, Timelapse


12. vesmírný týden 2024

12. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 18. 3. do 24. 3. 2024. Měsíc po první čtvrti dorůstá k úplňku. Na večerní obloze je výrazný Jupiter a nízko nad obzorem i Merkur. Aktivita Slunce zůstávala nízká, ale to se o víkendu změnilo s natočením velkých skvrn z odvrácené polokoule. Kometa 12P/Pons-Brooks je nyní rušena září Měsíce. SpaceX povedla další test superrakety s lodí Starship a dosáhla mnoha úspěšných milníků. Startuje další kosmická loď Sojuz k ISS. Voyager 1 má stále problém, ale už se tuší, co vysílá. Před 275 lety se narodil francouzský matematik, fyzik a astronom Pierre-Simon Laplace. 20. března ve 4:06 začíná astronomické jaro.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě

Titul Česká astrofotografie měsíce za únor 2024 obdržel snímek „Kometa 12P/Pons-Brooks v souhvězdí Labutě“, jehož autorem je Jan Beránek.   Vlasatice, dnes jim říkáme komety, budily zejména ve středověku hrůzu a děs nejen mezi obyčejnými lidmi. Možná více se o ně zajímali panovníci.

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Kometa 12P/Pons-Brooks

Porizeno fotoaparatem Canon EOS R8, obj. 400/5,6, exp. 360x1s, spojeno v DeepSkyStacker a upraveno v Adobe Lightroom

Další informace »