Úvodní strana  >  Články  >  Osobnosti  >  Cenu města Mladá Boleslav 2019 získal pedagog a astronom Josef Zahrádka

Cenu města Mladá Boleslav 2019 získal pedagog a astronom Josef Zahrádka

Josef Zahrádka s členy vedení města při převzetí ceny
Autor: Pavel Šubrt

Významného ocenění se nedávno dostalo jednomu z členů České astronomické společnosti. Letošním laureátem prestižní Ceny města Mladá Boleslav, která je udělována při příležitosti oslav vzniku státu, se totiž stal Mgr. Josef Zahrádka, člen Sekce pro děti a mládež ČAS. Cenu v podobě sošky Elegána boleslavského mu, včetně s dalších darů, v den státního svátku 28. října předal Raduan Nwelati, primátor města a senátor, spolu se svými náměstky v obřadní síni magistrátu. Příjemnou hudební atmosféru obstaralo Zámecké saxofonové kvarteto.

Josef Záhrádka v sobě nezapřel kantorské vlohy a během ceremoniálu udělil primátorovi města několik rad do života Autor: Pavel Šubrt
Josef Záhrádka v sobě nezapřel kantorské vlohy a během ceremoniálu udělil primátorovi města několik rad do života
Autor: Pavel Šubrt
Na akci byli přítomni členové rodiny oceněného, jeho přátelé, kolegové, členové rady i zastupitelstva a kompletní vedení města. Na první setkání a na následné dlouhé roky spolupráce zavzpomínal současný vedoucí Hvězdárny MB Pavel Brom. Primátor Raduan Nwelati prohlásil, že je pro něho velkou ctí cenu města předat právě Josefu Zahrádkovi a poděkoval mu za vše, co za svůj život pro Mladou Boleslav udělal.

Sám oceněný nejen poděkoval představitelům radnice za udělení ceny města, ale také všem svým spolupracovníkům a kolegům, kteří mu pomáhali při jeho práci, a velké díky věnoval také své ženě. 

Josef Zahrádka s manželkou, svou celoživotní oporou Autor: Pavel Šubrt
Josef Zahrádka s manželkou, svou celoživotní oporou
Autor: Pavel Šubrt
Josef Zahrádka se narodil 23. března 1939. Po ukončení studií působil jako středoškolský profesor matematiky, fyziky a informatiky v mnoha školách v Mladé Boleslavi. V září 1995 se stal prvním vedoucím nově otevřené Hvězdárny města Mladá Boleslav, která je součástí 9. ZŠ. Zpočátku pomohl získat pro tuto hvězdárnu základní vybavení i z vlastních financí. Za svého mnohaletého působení zde vychoval nejen své nástupce, ale dal základ astronomickému kroužku pro mladé hvězdáře.

Hvězdárna města Mladá Boleslav Autor: Jana Novotná
Hvězdárna města Mladá Boleslav
Autor: Jana Novotná
Byl zvolen čestným předsedou Mladoboleslavské astronomické společnosti (nyní Hvězdárny MB). Josef Zahrádka je též autorem několika autobiografických publikací a je pravidelným účastníkem i spoluorganizátorem místního kulturního života.
Díky jeho angažovanosti a organizačním schopnostem se nejen studenti, ale také občané města Mladá Boleslav a obcí v blízké okolí mohli osobně účastnit přednášek a besed s významnými osobnostmi, jako například se známým astronomem a propagátorem vědy  Dr. Jiřím Grygarem.

Mgr. Josef Zahrádka moderuje pořad Křeslo pro hosta – tentokráte s Dr. Jiřím Grygarem, dne 8. 6. 2012 v Domě kultury Mladé Boleslavy. Název přednášky: Pohledy do nebe. Autor: Jan Myška
Mgr. Josef Zahrádka moderuje pořad Křeslo pro hosta – tentokráte s Dr. Jiřím Grygarem, dne 8. 6. 2012 v Domě kultury Mladé Boleslavy. Název přednášky: Pohledy do nebe.
Autor: Jan Myška

Navrhovatelů na udělení ceny města Josefu Zahrádkovi bylo několik mladoboleslavských subjektů v čele s Hvězdárnou MB, ke kterým se připojila také Česká astronomická společnost. Konečné slovo v udělení ceny města této osobnosti pak měla rada města Mladá Boleslav.

Josef Zahrádka se soškou Elegána boleslavskáho (autorem této kovové sochy, je umělecký kovář David Szalay) a dalšími cenami Autor: Jan Myška
Josef Zahrádka se soškou Elegána boleslavskáho (autorem této kovové sochy, je umělecký kovář David Szalay) a dalšími cenami
Autor: Jan Myška

Touto cestou bychom chtěli panu Mgr. Josefu Zahrádkovi pogratulovat k zisku Ceny města Mladá Boleslav. Současně mu děkujeme za jeho dlouholetou vzornou reprezentaci naší společnosti a přejeme mu hodně zdraví do dalších let.

Pamětní diplom Josefa Zahrádky Autor: Pavel Brom
Pamětní diplom Josefa Zahrádky
Autor: Pavel Brom

 

(Článek byl připraven ve spolupráci s Hvězdárnou MB)

 




O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Cena, Josef Zahrádka


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Messier 106

Messier 106 (tiež známa ako NGC 4258) je prechodná špirálová galaxia v súhvezdí Poľovné psy. Objavil ju Pierre Méchain v roku 1781. M106 je od Zeme vzdialená asi 22 až 25 miliónov svetelných rokov. M106 obsahuje aktívne jadro klasifikované ako Seyfert typu 2 a prítomnosť centrálnej supermasívnej čiernej diery bola preukázaná z rádiových vlnových pozorovaní rotácie disku molekulárneho plynu obiehajúceho vo vnútornej oblasti s priemerom svetelného roku okolo čiernej diery. NGC 4217 je možná spoločná galaxia Messier 106. Vybavenie: SkyWatcher NEQ6Pro, GSO Newton astrograf 200/800, GSO 2" komakorektor, QHY 8L-C, SVbony UV/IR cut, Optolong L-eNhance filter, FocusDream focuser, guiding QHY5L-II-C, SVbony guidescope 240mm. Software: NINA, Astro pixel processor, GraXpert, Siril, Adobe photoshop 169x180 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C, 94x360 sec. Lights gain15, offset113 pri -10°C cez Optolong L-eNhance, master bias, 180 flats, master darks, master darkflats 20.4. až 30.4.2024

Další informace »