Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Jaké bylo setkání Amatérské prohlídky oblohy v Ostravě

Jaké bylo setkání Amatérské prohlídky oblohy v Ostravě

Planetárium Ostrava
Autor: Planetárium Ostrava.

Ve dnech 21.-22. září se opět konal seminář Amatérské prohlídky oblohy. Tentokrát v sympatickém a moderním prostředí Ostravské hvězdárny a planetária. Dostavili se amatérští astronomové, ale i profesionálové z celé republiky. Nechyběl třeba předseda APO Petr Scheirich, nebo měsíční astronom Pavel Gabzdyl.

Součástí programu byly například přednášky o blízkozemních asteroidech Bennu a Ryugu, o Světelném znečištění na Ostravsku, nebo o odvrácené straně Měsíce, ta byla zakončena poměrně komickou (pro racionálně smýšlící lidi) konspirační debatou. Kromě přednášek probíhaly v Planetáriu i sférické projekce.

První, které jsme se zůčastnili, pojednávala o Evropské jižní observatoři, jejích inovativních technologiích, a přínosu pro vědu. Druhá, která proběhla až téměř na samém konci semináře, prověřila naše bránice, a velmi vtipnou formou nás seznámila s historií města Ostravy. 

Účastníci setkání Amatérské prohlídky oblohy v Ostravě, přesněji řečeno jen jejich část, která zůstala až do nedělního poledne. Autor: Tomáš Kubica
Účastníci setkání Amatérské prohlídky oblohy v Ostravě, přesněji řečeno jen jejich část, která zůstala až do nedělního poledne.
Autor: Tomáš Kubica
V noci ze soboty na neděli se účastníci rozdělili na dvě skupiny. Prvá se věnovala poněkud odbornějšímu programu, totiž pozorování (počasí bylo perfektní), a druhá se zaměřila kulturně a shlédla projekci výběru toho nejlepšího z české i zahraniční filmové a televizní tvorby. 

Mimo samotný program šlo přirozeně o přátelské setkání, a tak vedle velice zasvěcených astronomických rozhovorů probíhaly kamarádské potlachy a šlo tedy i o přínosnou společenskou událost. 

Myslím, že nebudu mluvit jen za sebe, když řeknu, že celé APO jsme si prožili a užili na maximum a už se těšíme na příští ročník.




O autorovi

Lukáš Havlák

Lukáš Havlák

Narodil se v roce 2003 na Mělníku. Úspěšně ukončil základní vzdělání a
je na začátku toho středoškolského, nicméně už teď rád nakukuje do
vědecké obce v oblasti astronomie a až se mu dostane patřičného
vzdělání, rád by do ní sám přispíval. Pravidelně se účastní
Astronomické expedice v Úpici a dalších akcí, seminářů a přednášek s
tím spojených. Zajímá se o Deep-sky astronomii a astrofotografii.
Doufá, že o něm ještě uslyšíte.

Štítky: Amatérská prohlídka oblohy


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

V zajetí barev

Titul Česká astrofotografie měsíce za duben 2024 obdržel snímek „V zajetí barev“, jehož autorem je Pavel Váňa   Kdo by neměl rád jaro, kdy po studených zamračených  dnech, skrovně prosvětlených hřejivými slunečními paprsky se příroda začíná probouzet. Zelenající se stromy jsou

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Gbely, 11.05.2024. Okolo 00.30

Další informace »