Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Neviditelné světlo na vlastní oči aneb experimenty z optiky
Jana Tichá Vytisknout článek

Neviditelné světlo na vlastní oči aneb experimenty z optiky

Neviditelné světlo na vlastní oči aneb experimenty z optiky
Neviditelné světlo na vlastní oči aneb experimenty z optiky
Hvězdárna a planetárium v Českých Budějovicích připravila pro své návštěvníky neobvyklou přednášku s počítačovou projekcí a optickými experimenty. Uvidíte na ní, co jste ještě neviděli – a to doslova !

Jak to? Elektromagnetické záření v oblasti vlnových délek 390-760 nm nazýváme viditelné světlo, nebo stručně světlo. Proč právě tuto část elektromagnetického spektra lidské oko vnímá? Čím se lisí od ostatního záření? Jsou pro výběr viditelného světla nějaké fyzikální důvody, nebo se to během evoluce stalo jen náhodou? To uvidíte a uslyšíte v první části přednášky. Ve druhé části si ukážeme, ze i neviditelné světlo lze uvidět a předvedeme si to na řadě neobvyklých experimentu. Při přednášce však nebudou opomenuty ani fyzikální principy jevů, které umožňují převod části neviditelného záření na viditelné, a posluchači se tak dozví mnohé o světle a jeho interakci s látkovým prostředím.

Přednáška se koná ve středu 16.dubna 2008 od 19:00 hodin v sále Hvězdárny a planetária v Č. Budějovicích. Obnovená premiéra. Pro velký zájem rozšiřujeme a opakujeme. Přednášet a experimentovat bude dobře známý doc. Zdeněk Bochníček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Předprodej vstupenek od 9.dubna 2008 v otevírací době Hvězdárny a planetária.

Hvězdárna a planetárium
Zátkovo nábřeží 4
370 01 České Budějovi
ce tel. 386 352 044
http://www.hvezdarnaCB.cz









O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »