Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Pozvánka k pozorování na Kolonickém sedle

Pozvánka k pozorování na Kolonickém sedle

Astronomické observatórium na Kolonickom sedle – Vihorlatská hvezdáreň v Humennom
Autor: Robert Adam

Kde se nejlépe pozorují hvězdy, mlhoviny a celý vesmír? Jednoduchá, drobet naivní, ale celkem výstižná odpověď může být: „No tam, kde je kolem pěkná tma a čistý průzračný vzduch, ne?“ Další může být postavená na nadmořské výšce, vlhkosti vzduchu, množství prachu v atmosféře a světlech kolem, co se na tom všem rozptylují. No a pak je ještě třetí – a možná nejlepší varianta odpovědi – na Kolonickém sedle. Tam, kde stojí Astronomické observatórium na Kolonickom sedle, pobočka instituce s názvem Vihorlatská hvezdáreň v Humennom.

Hvězdárna organizuje každý rok několik odborných i popularizačních setkání a ty letošní jsou tady: https://www.astrokolonica.sk/hlavne-podujatia-roka/

Pro pozorovatele, fotografy a například Amatérskou prohlídku oblohy se nabízí hlavně dvě z nich:

Visual Kolonice (2. až 8. září) – astrokemp a sraz vizuálních pozorovatelů

Toto setkání mělo loni nultý ročník a nabízí týden pod hvězdami s párem 40cm Dobsonů. Jeho loňský plánovaný cíl pěkně shrnul Pavol Dubovský, duše slovenských proměnářů a hlavní organizátor všeho pozorování na tamní hvězdárně:  

„Zraz vizuálnych pozorovateľov je úplne nové podujatie Vihorlatskej hvezdárne organizované ako súčasť implementácie projektu "Cez Poloniny ku hviezdam" podporeného v rámci výzvy Ministerstva životného prostredia so zameraním na rozvojové projekty transformácie regiónu NP Poloniny.

Vo všeobecnosti vizuálnych pozorovateľov v astronómii ubúda. Vizuálne pozorovania sú nahradzované použitím elektronických detektorov, ktoré poskytujú vyššiu presnosť a pohodlie pre obsluhu. Napriek tomu existujú pozorovatelia, ktorí chcú zažiť pozorovanie vlastnými očami. Existujú vizuálni pozorovatelia premenných hviezd (aj medzi pracovníkmi hvezdárne), obľúbené je tiež pozorovanie vlastnými očami deep sky objektov, čo sú hmloviny, hviezdokopy, galaxie. To sú objekty, ktoré bežne ukazujeme laickým návštevníkom pri večernom pozorovaní. Tu však ide o náročnejšie pozorovania. Veľakrát ide vlastne o to, odhaliť limitné možnosti daného prístroja a ľudského oka. Takáto aktivita je dlhodobo známa v susednej Českej republike pod názvom "Amatérska prehliadka oblohy (APO)". Preto podujatie pripravujeme v úzkej spolupráci práve s členmi tejto skupiny, ktorá sa medzičasom stala samostatnou Sekciou Českej astronomickej spoločnosti.

Podujatie bude mať charakter stretnutia vizuálnych pozorovateľov, na ktorom budú vykonávať praktické pozorovanie, zakresľovanie a vymieňať si skúsenosti. Využívať budú priestory a techniku observatória, vlastnú techniku buď privezenú, alebo už inštalovanú v Pavilóne pre vizuálne pozorovania. Pozvaní budú známi pozorovatelia zo Slovenska a okolitých krajín. Maximálny počet účastníkov – 20. Trvanie podujatia týždeň. Termín vždy v septembri z dôvodu vysokej pravdepodobnosti dobrého počasia a ešte relatívne teplých a dlhých nocí. V rámci projektu zorganizujeme pilotný nultý ročník v roku 2023 a prvý ročník v roku 2024.“

A.Marinič pri Bibinare, S. Parušev pri 16" Meade Lightbridge Autor: Hvezdáreň Kolonické sedlo
A.Marinič pri Bibinare, S. Parušev pri 16" Meade Lightbridge
Autor: Hvezdáreň Kolonické sedlo

Nultý ročník se docela podařil, záznam provedených pozorování najdete zde: https://visual.astrokolonica.sk/ . Za zdůraznění v něm například stoji:

  1. Měsíce vzdálených planet Sluneční soustavy
    1. Uran – Oberon, Titania, Ariel, Umbriel a Miranda (16.5 mag!)
    2. Neptun – Tritón
  2. Ověřit pozorovatelnost některých objektů přes H-alfa filtr, a to na známé M42
  3. Objekty v cizích galaxiích
    1. M31 – kulové hvězdokupy G1, G72, G76 a G78
    2. M33 – kulová hvězdokupa C39 (15.9 mag) a oblíbená HII oblast NGC604

Co se podařilo méně? No zase to počasí. Snad to bude příště lepší, ale v poslední době je jasných nocí od podzimu do jara v Čechách i na Slovensku opravdu málo.

Kolofota (30. září až 6. října) – seminář o astrofotografii

Má trochu jiný průběh, ale na stejném místě. Společný program je jenom na víkend, ale celý týden je k dispozici prostředí hvězdárny pro použití vlastní dalekohledů a foťáků. Stránky a informace k setkání jsou zde https://kolofota.astrokolonica.sk/, tak, jak je sepsal Mgr. Róbert Adam, manažer pro astrofotografii v projektu Cez Poloniny ku hviezdam. Před cestou na setkání je zase dobré zkouknout počasí a případně přibalit pohorky na procházky, pokud budou deště. Fotit se při nich opravdu nedá.

My jsme společnou část strávili v planetáriu a jednak prošli zkušenosti s programy, které používá Kolonická hvězdárna, a pak se také podívali na fotky, které se nám účastníkům podařily. Programová část se hodně točila kolem CCDCiel, který slouží jako řídící software pro většinu přístrojů, které hvězdárna pro focení a řízení spektroskopů používá.

A jak mohou vypadat záběry z Kolonice? No třeba jako PuWe1 a lépe ????

Mlhovina PuWe1 Autor: Karel Kolomazník
Mlhovina PuWe1
Autor: Karel Kolomazník

A co vy?

Máte chuť se přidat? Anebo lépe – máte přání vidět něco zajímavého, co na běžných přesvětlených místech vidět není? Nu, jestli máte nějakou Deep-sky výzvu, tak se můžete registrovat na setkání a napsat nám, na co se připravit :).

 
 

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Webové stránky Hvězdárny Kolonické sedlo



O autorovi

Pavel Váňa

Pavel Váňa

Mgr. Pavel Váňa se narodil v roce 1997 v Uherském Hradišti. Jeho cesta k astronomii začala zkoumáním noční oblohy triedrem. V roce 2013 začal pracovat na Hvězdárně a planetáriu Brno jako demonstrátor a od téhož roku se každoročně zúčastňuje Astronomické expedice, kterou od roku 2024 vede jako hlavní vedoucí. Studuje částicovou a jadernou fyziku na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Praze. Od roku 2021 je předsedou Amatérské prohlídky oblohy.

Štítky: Pozvánka, Astronomický sraz, Kolonické sedlo, Astrofotografie 


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »