Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Pozvánka na konferenci: Klementinum a jezuitská věda

Pozvánka na konferenci: Klementinum a jezuitská věda

Mezinárodní konference Klementinum a jezuitská věda 9. - 10. listopadu 2016
Autor: NKP.

U příležitosti čtyřstého výročí udělení privilegia císařem Matyášem druhé pražské univerzitě v Klementinské koleji (Universitas Ferdinandea 27. srpna 1616) a třístého výročí narození Josepha Steplinga (29. června 1716) uspořádá Národní knihovna ČR ve spolupráci s Astronomickým ústavem Univerzity Karlovy, Ústavem dějin Univerzity Karlovy a Archivem Univerzity Karlovy ve dnech 9. – 10. listopadu 2016 odbornou konferenci s názvem Klementinum a jezuitská věda. Uzávěrka přihlášek příspěvků je 30. září 2016.

Tématem konference bude postavení Klementina ve světě rodící se moderní vědy a jeho role jako centra společenského, univerzitního a vědeckého života Prahy 17. a 18. století. Mezi řečníky se svým příspěvkem vystoupí například Jean Steinauer, profesor Právnické fakulty Freiburské univerzity ve Švýcarsku, doc. RNDr. Martin Šolc, CSc. z Astronomického ústavu UK či doc. PhDr. Ivana Čornejová, CSc. z Ústavu dějin UK. Zazní příspěvky jako Osobnost Petra Canisia, Osobnost Josepha Steplinga nebo Klementinum a astronomie XVIII. století.

Konference je pořádána pod záštitou rektora Univerzity Karlovy prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., MBA, a referáty z konference budou otištěny v periodiku Acta Universitatis Carolinae – Historia Universitatis Carolinae Pragensis.

Přihlášky na konferenci zasílejte e-mailem na adresu irena.manakova@nkp.cz



Převzato: Národní knihovna ČR



O autorovi

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz

Redakce Astro.cz je tu od roku 1995, kdy stránky založil Josef Chlachula. Nejaktivnějším přispěvovatelem je od roku 2003 František Martinek. Šéfredaktorem byl v letech 2007 - 2009 Petr Kubala, v letech 2010 - 2017 Petr Horálek, od roku 2017 je jím Petr Sobotka. Zástupcem šéfredaktora je astrofotograf Martin Gembec. Facebookovému profilu ČAS se z redakce věnuje především Martin Mašek. Nejde o výdělečný portál. O to více si proto vážíme Vaší spolupráce! Kontakty na členy redakce najdete na samostatné stránce.

Štítky: Konference


17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Mesiac v prvej štvrti

Mesiac vo farbe, farby sú zvýraznené nastavením väčšej farebnej sýtosti. Niektoré vyvrelé horniny sú sfarbené do modra

Další informace »