Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Pozvánka na pojmenování Mayerova dalekohledu

Pozvánka na pojmenování Mayerova dalekohledu

65cm Mayerův dalekohled v Ondřejově
Autor: AsÚ AV ČR

V sobotu 27. dubna 2019 v 15 hodin se na observatoři v Ondřejově uskuteční slavnostní odhalení desky k pojmenování 65 cm dalekohledu po jeho konstruktérovi RNDr. Pavlu Mayerovi, DrSc. (1932 - 2018). Desku odhalí ředitel Astronomického ústavu AV ČR profesor Vladimír Karas spolu s docentem Markem Wolfem z Astronomického ústavu UK. K jejich proslovům se přidá také Dr. Jiří Grygar.

Setkání proběhne před kopulí 65 cm dalekohledu (za kopulí Perkova dalekohledu – na mapce je to číslo 22). Parkování je možné u kopule Perkova dalekohledu nebo v prostoru před seminární místností za kopulí Perkova dalekohledu. Po odhalení desky bude komentovaná prohlídka dalekohledu.

Dr. Pavel Mayer se zabýval hvězdnou astronomií zejména raných hvězd, ale byl také konstruktérem 65 cm dalekohledu v Ondřejově a jeho dvojčete na observatoři Hvar v Chorvatsku. Oba dalekohledy jsou stále v provozu, ten ondřejovský byl před několika lety výrazně modernizován.

Následně se ve středu 15. května 2019 od 10 hodin uskuteční vzpomínkový seminář v posluchárně T1 MFF UK v Praze-Tróji, kde o vědecké práci Dr. Mayera promluví prof. Vladimír Karas, doc. Martin Šolc, doc. Marek Wolf a dr. Jiří Grygar.

Obě akce jsou přístupné veřejnosti.




O autorovi

Martin Gembec

Martin Gembec

Narodil se v roce 1978 v České Lípě. Od čtení knih se dostal k pozorování a fotografování oblohy. Nad fotkami pak vyprávěl o vesmíru dospělým i dětem a u toho už zůstal. Od roku 1999 vede vlastní web a o deset let později začal přispívat i na astro.cz. Nejraději fotografuje noční krajinu s objekty na obloze a komety. Od roku 2019 je vedoucím planetária v libereckém science centru iQLANDIA a má tak nadále možnost věnovat se popularizaci astronomie mezi mládeží i veřejností.

Štítky: Mayerův dalekohled, 65cm dalekohled v Ondřejově


19. vesmírný týden 2024

19. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 6. 5. do 12. 5. 2024. Měsíc bude v novu a čeká nás extrémně mladý srpek na večerní obloze. Slunce je hodně aktivní, nastaly silné erupce. Oblohu ozdobila slabá polární záře a nečekaně s ní se objevil i deorbitující horní stupeň Falconu 9. Planety jsou v tomto týdnu velmi obtížně viditelné. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Na ranní obloze létají éta Aquaridy. K odvrácené straně Měsíce se vydala čínská sonda Chang’e 6 a na čínské orbitální stanici Tiangong se vyměnily tříčlenné posádky. Před 60 lety se narodil český astronom a popularizátor Václav Knoll. Před 15 lety proběhla poslední oprava vesmírného dalekohledu HST.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Polárna žiara 5.-6.5.2024

Další informace »