Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  Před 100 lety se narodil Koroljov

Před 100 lety se narodil Koroljov

Sergej Koroljov
Sergej Koroljov
Sovětský letecký a raketový konstruktér Sergej Pavlovič Koroljov se narodil 12. ledna 1907 (Žitomir, Ukrajina).

Koroljov po dlouhých a velkých problémech nakonec vystudoval letecké inženýrství a začal pracovat v leteckém průmyslu (1927 - 1931). Byl jedním ze zakladatelů Skupiny pro výzkum reaktivního pohybu – GIRD (Moskva).

V čase Stalinových předválečných čistek byl i on nespravedlivě odsouzen a poslán do tábora nucených prací. Z GULAGU byl vyžádán až po vypuknutí II. světové války, aby pomohl vyvíjet Kaťuše. Koroljov sice útrapy věznění přežil, ale od té doby měl problémy se srdcem.

V roce 1946 byl Koroljov rehabilitován a jmenován hlavním konstruktérem institutu, kde se vyvíjely a vyráběly sovětské balistické a kosmické rakety. Koroljov je mimo jiné konstruktérem první mezikontinentální rakety R-7. Pod jeho vedením byla vypuštěna první umělá družice Země (4. října 1957), uskutečnil se první let člověka do vesmíru (12. dubna 1961) a plánoval se let člověka na Měsíc.

Koroljov zemřel v Moskvě 2 dny po svých 59. narozeninách na pooperační komplikace (14. ledna 1966). Ale teprve po jeho smrti se svět dozvěděl jeho jméno a poprvé jsme mohli vidět jeho portrét. Do té doby jej všichni znali jen pod jménem „Hlavní konstruktér“.

Jeho nečekaná smrt znamenala velkou ztátu a komplikace pro sovětskou kosmonautiku, protože ho nikdo nedokázal plnohodnotně nahradit.

Převzato: Hvězdárna Valašské Meziříčí




O autorovi



17. vesmírný týden 2024

17. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 22. 4. do 28. 4. 2024. Měsíc bude v úplňku, meteorů z roje Lyrid proto mnoho neuvidíme. Slunce je pokryto hezkými malými skvrnami, které byly v nejaktivnější oblasti viditelné i okem přes patřičný filtr. Kometa 12P/Pons-Brooks už pozorovatelná není a jakmile to svit Měsíce umožní, nabídne obloha jen několik slabších komet. SpaceX letos uskutečnila už 40. start Falconu 9 a při příštím startu očekáváme už 300. přistání prvního stupně této rakety. Komunikace s helikoptérou Ingenuity již nebude možná, Perseverance jede pryč za dalšími výzkumem povrchu Marsu. Před 250 lety se narodil anglický astronom Francis Baily.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Hvězda Betelgeuse v souhvězdí Orionu

Fotoaparát Canon PowerShot SX10 IS

Další informace »