Úvodní strana  >  Články  >  Ostatní  >  S českým astrofotografem za zatměním Slunce

S českým astrofotografem za zatměním Slunce

Eclipse 2017 Bardon
Autor: Zdeněk Bardon

Nenechte si ujít přednášku vynikajícího astrofotografa Zdeňka Bardona, která se uskuteční 8. listopadu 2017 od 18 hodin. V přednášce se dozvíte mnohé důležité a zajímavé informace o cestě k fotografii úplného zatmění Slunce. Astrofotografie je technicky a časově náročná disciplína, ale zatmění Slunce je v astronomii něco jako „Svatý grál“. V přednášce se dozvíte nejen jak se technicky připravit na fotografování, ale také jak „trnitá“ cesta k výsledku může být.

„S fotoaparátem za zatměním Slunce“, tak se jmenuje přednáška Zdeňka Bardona, člena Východočeské pobočky České astronomické společnosti, na festivalu FotoŠkoda Fest, která proběhne 8. 11. 2017. Odehraje se v Galerii Langhans, v 1. patře Foto Škoda v Praze ve Vodičkově ulici. Autor, spolu s pořadateli a garantem, kterým je firma Zeiss, připravili pro zájemce několik volných vstupenek. Ty si můžete registrovat na webu fotoskoda.cz.

Zdeněk Bardon
Zdeněk Bardon
Velký koníček Zdenka Bardona, astrofotografii, přinesla na svém ohonu kometa Kohoutek. Zcela jistě není sám, kdo začal svoji astronomickou kariéru právě díky úchvatné podívané na nebeské divadlo. Psal se rok 1973 a v časopise ABC mladých techniků a přírodovědců vyšel návod na stavbu dalekohledu. Babiččiny brýle splňovaly potřebná kritéria, a tak dalekohled z lepenky a papírových trubek byl na světě. Ani výprask už nemohl brýle vrátit do původní podoby, dalekohled již zůstal. Kometa odtančila do věčných vesmírných dálek, ale hobby s názvem astronomie bylo na světě a už zůstalo po celý život.

V civilním životě se zabývá automatizací v průmyslu a také robotizací astronomických observatoří po celém světě, ale někdy najde i trochu času, aby zachytil krásy a barvy vesmíru pro potěšení svoje i svých přátel díky pokročilým digitálním technologiím. Je zakladatelem a porotcem soutěže „Česká astrofotografie měsíce“ a též hybatelskou duší knihy „Nebeské perly české a slovenské astrofotografie“.

 

 

Zdroje a doporučené odkazy:
[1] Fotoskoda.cz



O autorovi

Marcel Bělík

Marcel Bělík

Marcel Bělík (* 1966, Jaroměř) je ředitelem na Hvězdárně v Úpici. O hvězdy a vesmír se začal zajímat již v dětském věku a tento zprvu nevinný zájem brzy přerostl v životní poslání. Stal se dlouhodobým účastníkem letních astronomických táborů na úpické hvězdárně, kde v roce 1991 nastoupil jako odborný pracovník a od roku 2011 zde působí ve funkci ředitele. Je předsedou Východočeské pobočky České astronomické společnosti a členem výkonného výboru ČAS. Od roku 2005 působí jako jeden z porotců soutěže Česká astrofotografie měsíce. V současné době se zabývá zejména výzkumem sluneční koróny a sluneční fyzikou vůbec. Ve volných chvílích pak zkouší své štěstí na poli astrofotografie a zajímá se o historii nejenom astronomie.

Štítky: Sluneční zatmění


18. vesmírný týden 2024

18. vesmírný týden 2024

Přehled událostí na obloze a v kosmonautice od 29. 4. do 5. 5. 2024. Měsíc bude v poslední čtvrti a je vidět hlavně ráno a dopoledne. Slunce je poměrně hodně aktivní. Večer je velmi nízko Jupiter a ráno extrémně nízko Saturn. Pozorovat můžeme několik slabších komet. Český tým studentů uspěl se svým projektem v Houstonu. Čína chystá start rakety CZ-5 s návratovou misí Chang’e 6 pro vzorky z odvrácené strany Měsíce. Sonda Voyager 1 po pěti měsících opět komunikuje normálně a brzy by měla posílat i vědecká data. Před 70 lety objevil Kuiper měsíc Neptunu Nereida a před 30 lety se k Venuši vydala sonda Magellan.

Další informace »

Česká astrofotografie měsíce

ic2087

Titul Česká astrofotografie měsíce za březen 2024 obdržel snímek „IC 2087“, jehož autorem je Zdeněk Vojč     Souhvězdí Býka je plné zajímavých astronomických objektů. Tedy fakticky ne toto souhvězdí, ale oblast vesmíru, kterou nám na naší obloze souhvězdí Býka vymezuje. Najdeme

Další informace »

Poslední čtenářská fotografie

Sluneční skvrny

Další informace »